Bydgoszcz
10C
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 10 • L 10
10C
Pon
7C
Wt
5C
Sr
14C
Czw
11C
Pt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWięcej środków na lokalne drogi
IMG_20160907_100206 (Copy)
07.09.2016 | 11:55

Więcej środków na lokalne drogi

Nakłady na budowę i modernizację lokalnych dróg wzrosną w 2017 roku o 25 procent w stosunku do roku bieżącego.

Na zdjęciu: Briefing Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Fot. Stanisław Gazda

Dobre wiadomości popłynęły dziś sprzed Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego do naszego regionu podczas briefingu prasowego wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza oraz dyrektora wydziału infrastruktury i rozwoju Zygmunta Borkowskiego. Tematem briefingu był nabór wniosków w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na rok 2017.

-Pierwsza dobra wiadomość jest taka – rozpoczął wojewoda – że w edycji na 2017 rok będziemy mieć o 25 procent środków więcej w stosunku do roku bieżącego. Kwota środków dostępna w ramach programu dla województwa kujawsko-pomorskiego wyniesie 61.075.639 zł i w kolejnych latach będzie wzrastać, co łącznie, zestawiając cztery lata od 2016 do 2019 zamknie się w kwocie 244,302.556 zł. Jest to bardzo poważne wsparcie dla samorządów.

Kolejna dobra informacja wiązała się z kryteriami dla samorządów: większe szanse uzyskania dofinansowania będą miały mniejsze samorządy, czego tak usilnie domagali się  burmistrzowie i wójtowie podczas konwentów wójtów i burmistrzów.

Termin składania wniosków

Jednostki samorządu terytorialnego mają jeszcze tydzień na złożenie wniosków o dofinansowanie inwestycji drogowych w ramach programu.

Zgodnie z wytycznymi określonymi przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, a zawartymi w programie wieloletnim pn. Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019 oraz dokumentami wykonawczymi do programu, termin składania wniosków został określony w przedziale czasowym od 1 września do 15 września, tak więc termin ten jest terminem zawitym, którego Wojewoda nie może zmienić. Wnioski o dofinansowanie zadań w roku 2017 należy składać do Kujawsko- Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Zmiany w programie w roku 2016

W roku 2016, wspólnie z przedstawicielami samorządów, dokonano gruntownego przeglądu zapisów programu, w tym szczególnie zasad obowiązujących przy ocenie wniosków o dofinansowanie. Konsultacje odbywały się na poziomie regionów oraz na szczeblu ogólnopolskim (koordynowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa – instytucję zarządzającą programem). Dodatkowo w dniu 5 kwietnia br. podczas wspólnego posiedzenia Zespołu ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa oraz zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska działających w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego została powołana grupa robocza ds. dróg lokalnych, której celem był przegląd obecnych rozwiązań i ewentualne wypracowanie zmian.

W efekcie wypracowane zostały rozwiązania mające na celu: wyeliminowanie uznaniowości w ocenie wniosków przez komisję; wprowadzenie przejrzystej, transparentnej, czytelnej i mierzalnej procedury oceny

Po wprowadzeniu zmian w programie, na początku lipca br., wszystkie samorządy uprawnione do składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu otrzymały pisemna informację o zmianach z odesłaniem na stronę Biuletynu Informacji Publicznej K-PUW, gdzie zamieszczono nowe dokumenty wykonawcze do programu (m. in. wzory wniosków i instrukcje) oraz informację o planowanym naborze wniosków w dniach od 1 do 15 września 2016 r.

Podobne wpisy

Powiązane treści