Bydgoszcz
21C
Opady
88% wilgotność
Wiatr: 4km/h E
H 21 • L 21
17C
Pt
20C
Sob
20C
Nd
19C
Pon
19C
Wt
Dziś ukazało się najnowsze, czerwcowe wydanie papierowe METROPOLIABYDGOSKA.PL. Zapraszamy do lektury!
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWisłą do morza? Rośnie znaczenie królowej polskich rzek także w naszym regionie
Wisła Fordon 7 SG
28.11.2016 | 16:33

Wisłą do morza? Rośnie znaczenie królowej polskich rzek także w naszym regionie

Na zdjęciu: Podróż statkiem Wisłą z Bydgoszczy do Gdańska? To wcale nie taka nierealna możliwość...

Fot. Stanisław Gazda

W ostatnich dniach wiele mówiło się o Wiśle, także w kontekście wykorzystania rzeki w naszym regionie.

Takim forum była niedawna konferencja w Warszawie pt. „Wzmacnianie żeglugi śródlądowej w regionie morza Bałtyckiego”. W ramach projektu EMMA, przewiduje się zwiększenie mobilności towarów i logistyki w Regionie Morza Bałtyckiego poprzez wzmocnienie transportu śródlądowego i morskiego oraz promocję nowych międzynarodowych usług żeglugowych. Tego typu działania przyczynią się do poprawy konkurencyjności transportu wodnego, ze względu na redukcję kosztów przewozu towarów, zastosowaniu nowoczesnych i przyjaznych środowisku rozwiązań w infrastrukturze oraz wykorzystaniu nowych jednostek pływających, dostosowanych do warunków żeglugowych dolnej Wisły.

Województwo Kujawsko-Pomorskie w ramach projektu, wspólnie z Miastem Bydgoszcz, opracują studium wykonalności portu (platformy) multimodalnego na Wiśle, zlokalizowanego pomiędzy Bydgoszczą a Solcem Kujawskim.

Tę kwestię poruszano także w Tczewie podczas konferencji „Zagospodarowanie i znaczenie dolnej Wisły dla gospodarki regionów i kraju”. Mówiono o koncepcjach budowy portów rzecznych na granicy Solca Kujawskiego i Bydgoszczy, które mają stanowić zaplecze polskich portów morskich. Jeżeli przez wiele lat o rzece i jej potencjale zapomniano, tak teraz widać, jak ważne staje się wybudowanie stopni wodnych na Wiśle, które umożliwią uregulowanie rzeki i powrót na nią transportu rzecznego. W koncepcjach tworzonych przez naukowców, jako jedno z miejsc przyszłej lokalizacji stopnia wodnego wymieniany jest także Solec Kujawski.

Ponadto planowana jest  organizacja pilotażowego transportu kontenerów Międzynarodową Drogą Wodną E40, z portów morskich w głąb kraju, które w przyszłości mogłyby być przeładowywane w naszym regionie.

Wspomniany wcześniej projekt EMMA przyczyni się do określenia ram organizacyjnych i zasad funkcjonowania w Bydgoszczy, naukowo-badawczo-edukacyjnej instytucji (Centrum Rewitalizacji Dróg Wodnych).  W dalszej kolejności działania projektu skupią się na promocji i edukacji nt. wykorzystania gospodarczego potencjału rzek.

W Tczewie poruszano także temat budowy promu między Solcem Kujawskim a Czarnowem, oraz budowy zapór na Wiśle.

Powiązane treści