Bydgoszcz
19C
Słonecznie
72% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H 19 • L 19
24C
Pon
24C
Wt
27C
Sr
29C
Czw
25C
Pt
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWitaj szkoło! Nowy rok szkolny w nowej szkole! [ZDJĘCIA]
DSC_0122 (Copy)
04.09.2017 | 14:37

Witaj szkoło! Nowy rok szkolny w nowej szkole! [ZDJĘCIA]

Szkoła Podstawowa Nr 9 im. Władysława Jagiełły może być wzorem obwiązujących standardów.

Na zdjęciu: Uroczyste przecięcie wstęgi.

Fot. Stanisław Gazda

W miejskiej inauguracji roku szkolnego 2017/2018, w auli SP nr 9 przy ul. „Bora” Komorowskiego 2, wzięli udział m. in. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.

Miejsce inauguracji nie było przypadkiem. To najnowocześniejszy budynek oświatowy w regionie. Budowa nowej szkoły trwała od grudnia 2015 r. do sierpnia br. Wartość inwestycji sięga niemal 43 mln zł, i w całości została sfinansowana z budżetu miasta. W budynku funkcjonuje Szkoła Podstawowa nr 9 – placówka z przeznaczeniem dla 700 uczniów. W tym samym budynku zlokalizowane jest przedszkole dla 200 dzieci. W kompleksie szkolno-przedszkolnym funkcjonują także: pełnowymiarowa hala sportowa, boisko i niezbędna infrastruktura techniczna.

Uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2017/2018 rozpoczęły się od poświęcenia nowo oddanego do użytku budynku szkolnego – jak to określono: ośrodka poszukiwania i szerzenia prawdy. Modlono się o to, by ci, którzy tu zajmować się będą formacją dzieci i młodzieży, potrafili łączyć ludzką mądrość z ewangeliczną prawdą, przyzywając m. in. św. Łukasza Ewangelistę, patrona wspólnoty parafialnej w obrębie której powstała SP nr 9. Wspólnota ta podarowała szkole ikonę patrona oraz krzyż przywieziony z Ziemi Świętej. Aktu poświęcenia dokonał Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej ks. bp. Jan Tyrawa.

Zaszczytu symbolicznego przecięcia wstęgi dostąpili prezydent Bydgoszczy oraz Rzecznik Praw Dziecka, którzy do udziału w tej ceremonii zaprosili uczniów nowo otwartej szkoły.

W szkolnej auli zebrani na uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego: władze miasta Bydgoszczy, zaproszeni goście, dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi szkoły, rodzice oraz uczniowie wysłuchali hymnu państwowego, po wybrzmieniu którego głos zabrała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 – Hanna Wojciechowska-Świeciak.

Dzisiaj rozpoczyna się nowy etap w historii Szkoły Podstawowej Nr 9. Od dzisiaj, nasi uczniowie będą mogli uczyć się w wyjątkowo komfortowych warunkach; będą mogli korzystać ze specjalnie przygotowanego dla nich kompleksu sportowo-rekreacyjnego oraz z atrakcyjnych pomocy dydaktycznych. Ukończony właśnie kompleks szkolno-przedszkolny jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców tej części Fordonu. Od wielu bowiem lat do szkoły na ul. Tatrzańską uczęszczali uczniowie odległych wówczas ulic. Od tego roku droga dzieci do szkoły znacznie się skróci, a warunki kształcenia ulegną ogromnej poprawie – powiedziała dyrektor SP nr 9 im. Króla Władysława Jagiełły.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski:

To bardzo ważny dzień w życiu Bydgoszczy, ale też tych, którzy tu będą pracować, uczyć się, przychodzić do przedszkola. Tu odbywać się będzie uświadamianie, jak bardzo ważna jest wiedza i umiejętność jej zdobywania. A jest to m.in. niebagatelną zasługą dyrektor tej szkoły, która zadbała o sprawy organizacyjne i dydaktyczne, by można było przyjąć dzieci w tak komfortowych warunkach, za co słowa podzięki należą się również wykonawcy prac. Niech ten obiekt będzie wzorem standardu do jakiego powinniśmy dążyć.

Tradycją w tej szkole było zawsze czytanie listu przygotowanego z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego przez Rzecznika Praw Dziecka. Dziś czytania listu nie było, gdyż ten skierował swoje słowa do uczniów osobiście:

W szkole najważniejszy jest klimat, najważniejsze jest dziecko, najważniejszy jest nauczyciel, rodzic – osoby, które tę szkołę współtworzą. Ale im wszystkim łatwiej jest ten klimat współtworzyć, jeżeli warunki są dookoła odpowiednie i przyjazne. Tu wszystko to macie. Jako Rzecznik Praw Dziecka chciałbym zwrócić uwagę na to, że szkoła powinna być miejscem, w którym prawa dziecka muszą być nie tylko znane, ale przede wszystkim respektowane i przestrzegane. I bardzo ważne jest, żeby dzieci miały świadomość, że one także współtworzą tę szkołę, że współtworzą ją wraz z rodzicami. Nauczyciele zaś powinni odczuwać, że mają wokół siebie przyjaciół i ich wsparcie. Szkoła powinna wszystkim kojarzyć się z miejscem tworzenia dobrej, nowej rzeczywistości.

Na zakończenie uroczystości uczniowie „dziewiątki” zaprezentowali swoje artystyczne zdolności podczas występu słowno-muzycznego.

Powiązane treści