Bydgoszcz
-3C
Niebo częściowo zachmurzone
68% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H -3 • L -3
-5C
Czw
-4C
Pt
-8C
Sob
-5C
Nd
-9C
Pon
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWładze Inowrocławia opublikują podpisane umowy. Mieszkańcy ubiegali się o to od ponad roku
writing-1149962_1280
03.02.2017 | 14:27

Władze Inowrocławia opublikują podpisane umowy. Mieszkańcy ubiegali się o to od ponad roku

"Przejrzysty Inowrocław" - pod takim hasłem prowadzony będzie rejestr.

Na zdjęciu: Umowy będzie mógł zobaczyć każdy internauta.

Fot. wolny dostęp / archiwum

Od 1 marca każdy mieszkaniec Inowrocławia będzie mógł przejrzeć rejestr wszystkich umów podpisanych przez miasto. O ujawnienie tych danych od ponad roku ubiegali się inowrocławianie działający jako grupa „Ściśle Jawne”.

ZOBACZ TEŻ: Rekord frekwencji na lodowisku. „Takich tłumów jeszcze nie było!”

Działania prowadzące do ujawnienia jawności dokumentów związanych z przestrzenią publiczną rozpoczęli w grudniu 2015 roku.  – Mamy prawo wiedzieć WSZYSTKO, co jest związane z przestrzenią publiczną. Zapewnia nam to Konstytucja oraz Ustawa o dostępie do informacji publicznej. Dlatego korzystamy ze swoich praw i się dowiadujemy… – informowali na samym początku, a następnie przytaczali odpowiednie zapiski argumentujące ich słowa.

O swoich poczynaniach na bieżąco informowali na stronie „Ściśle Jawne – Inowrocław” na Facebooku. Jeśli nie uzyskiwali dostępu do danych, to sprawa trafiała do prokuratury i zajmował się tym sąd. Cały czas podkreślali, że walczą o coś, a nie z kimś i nie ustępowali w dążeniu do swojego celu.

Ich działania przekonały władze Inowrocławia do udostępnienia danych. Urząd podjął decyzję o utworzeniu rejestru wszystkich swoich umów. Publikacja ma rozpocząć się 1 marca. Rejestr umów zawartych przez Miasto Inowrocław będzie znajdował się w Biuletynie Informacji Publicznej, w specjalnie utworzonej w tym celu zakładce. Będzie zawierał takie dane jak: data zawarcia umowy, okres jej obowiązywania, wartość umowy, nazwa firmy z którą została zawarta oraz informację, czego ona dotyczy.  Umowy będą ułożone chronologicznie, według daty zawarcia.

– Dzięki rejestrowi każdy inowrocławianin będzie mógł sprawdzić, na przykład, kto dokona remontu szkoły i za ile, jaka firma będzie budowała chodnik koło domu, czy kiedy powinna się zakończyć przebudowa alejek w parku – informuje urząd miasta.

Wdrożeniem systemu, na bazie którego będzie działał rejestr umów, zajęła się bydgoska firma Logonet.  Kosztowało to prawie 3,2 tys. zł.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail