Bydgoszcz
8C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 8 • L 8
13C
Czw
13C
Pt
14C
Sob
16C
Nd
13C
Pon
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaWojewoda spotkał się z parlamentarzystami. Szukano pomysłu na region
DSC_0459
29.09.2016 | 13:08

Wojewoda spotkał się z parlamentarzystami. Szukano pomysłu na region

Wojewoda dyskutował z parlamentarzystami o sposobach rozwoju regionu.

Na zdjęciu: Mikołaj Bogdanowicz (z prawej) spotkał się w środę z parlamentarzystami.

Fot. Sebastian Torzewski

W środę wojewoda Mikołaj Bogdanowicz spotkał się z parlamentarzystami z województwa kujawsko-pomorskiego. Rozmowa miała – jak zaznaczył jej inicjator – pomóc w znalezieniu pomysłów na rozwój regionu.

Na dwugodzinnym spotkaniu w urzędzie wojewódzkim obecna była większość posłów i senatorów z Kujaw i Pomorza, choć nie wszyscy. Zabrakło m.in. Teresy Piotrowskiej (zapowiadała przyjście), Pawła Olszewskiego i Andrzeja Kobiaka. – To było pierwsze takie nasze spotkanie i cieszę się, że do niego doszło – komentował Bogdanowicz podczas konferencji prasowej.

Rozmowa została zorganizowana w przeddzień spotkania wojewodów z premier Beatą Szydło, podczas którego kilku wysłanników rządu ma stracić posady. Bogdanowicz zapewniał jednak, że zaproszenie parlamentarzystów nie było formą pożegnania z nimi. – Zaproszenia wysyłaliśmy już na początku września, sugerując się przerwą w obradach sejmu i tak się akurat złożyło. To nie było podsumowanie mojej pracy, ale próba określenia sytuacji województwa – tłumaczył wojewoda.

Jak zauważył Bogdanowicz, region zajmuje ostatnie miejsca w wielu w rankingach, np. innowacyjności czy zainteresowania podmiotów zagranicznych. W czasie spotkania skupiono się więc na inwestycjach, które mogą pomóc całemu województwu, a nie tylko poszczególnym ośrodkom. – Największą przeszkodą są podziały. Pierwszy na sprawujących władze i opozycję, a drugi wynika z destrukcyjnych ambicji poszczególnych części województwa, poszczególnych miast. Trzeba mówić jednym głosem o budowie S1o, o magistrali kolejowej, o portach przeładunkowych – jest duża przestrzeń, aby stworzyć koło zamachowe dla regionu – mówił Bogdanowicz

Wojewoda wśród największych obecnie problemów wymienił kłopoty północno-wschodniej i północno-zachodniej części województwa, a także problemy ze skomunikowaniem terenów Inowrocławia. – Musimy mieć pomysł na województwo i na każde z dużych miast. Dlatego unikałem dzisiaj rozmowy o konkretnych inwestycjach w danych ośrodkach i skupialiśmy się na inwestycjach łączących region – podsumował Bogdanowicz.

Powiązane treści