Bydgoszcz
-1C
Słonecznie
86% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H -1 • L -1
8C
Pon
8C
Wt
6C
Sr
1C
Czw
1C
Pt
ZDMiKP: Awaria zasilania na odcinku pętla Niepodległości - Łoskoń. Trasa linii tramwajowych od strony centrum miasta skrócona do Przylesia.
Metropolia BydgoskaZDROWIEStomatologiaWojewództwo kujawsko-pomorskie ma dentobus. Właśnie wyruszył w trasę
dentobus bydgoszcz
06.06.2018 | 13:07

Województwo kujawsko-pomorskie ma dentobus. Właśnie wyruszył w trasę

Na zdjęciu: Dentobus objazd województwa rozpoczął od powiatu włocławskiego.

Fot. Materiały prasowe.

Dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny, w którym dentyści będą bezpłatnie leczyć zęby dzieci i młodzieży na terenie naszego województwa, ruszył w poniedziałek w trasę. Pierwszym odwiedzanym rejonem jest powiat włocławski. Dentobus zapewnia opiekę stomatologiczną dla dzieci przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, w których nie ma gabinetu stomatologicznego ani w szkole, ani w najbliższej okolicy.

Ministerstwo Zdrowia zakupiło 16 dentobusów, po jednym dla każdego województwa. Ich zakup został sfinansowany z budżetu państwa w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Bezpłatne udostępnienie dentobusu możliwe było po zawarciu umowy między Wojewodą Kujawsko-Pomorskim a świadczeniodawcą wyłonionym w drodze konkursu przez Kujawsko-Pomorski Oddział NFZ.

Umowa na świadczenie usług stomatologicznych w dentobusie została zawarta z podmiotem leczniczym, którym jest „Stomatologia Piaseczno”, na okres 5 lat. Fundusz pokrywa koszty udzielanych świadczeń (15 000 pkt. po 1,15 zł = 17 250/miesiąc), a także miesięczny ryczałt w wysokości 7 356 zł przeznaczony m.in. na eksploatację dentobusu, zatrudnienie kierowcy.

Dzięki zaangażowaniu samorządu, opiekunów, nauczycieli i dyrekcji placówek oświatowych, utworzone zostały listy dzieci, których rodzice wyrazili zgodę na badanie i leczenie stomatologiczne ich pociech w dentobusie.

Dentobus jest w pełni wyposażonym stomatologicznym gabinetem zabiegowym, dysponującym m.in. specjalistycznym, sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, zestawem punktowego RTG oraz niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi. Będą w nim udzielane świadczenia ogólnostomatologiczne oraz profilaktyczne zawarte w koszyku świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży do lat 18, w tym wizyty adaptacyjne, nauka prawidłowego szczotkowania zębów, lakierowanie, badania okresowe i kontrolne oraz leczenie próchnicy.

Dzieci z kujawsko-pomorskiego mogą otrzymać pomoc stomatologiczną w funkcjonujących tu 457 gabinetach. Są jeszcze, niestety, rejony w których dostęp do stomatologa jest niemożliwy lub utrudniony ze względu na znaczną odległość. Tam właśnie, w pierwszej kolejności zawita dentobus.

Według danych Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, na próchnicę zębów choruje 57% trzylatków, 80% pięciolatków, 90% siedmiolatków. Statystycznie pięciolatek ma 5 chorych zębów, siedmiolatek – 5,6; dwunastolatek 3,2; osiemnastolatek – nawet 8 chorych zębów.


Powiązane treści