Bydgoszcz
0C
Słonecznie
63% wilgotność
Wiatr: 8km/h E
H 0 • L 0
-2C
Pon
-1C
Wt
1C
Sr
4C
Czw
1C
Pt
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWojsko i sprzęt pomagający poszkodowanym już w garnizonach. Spontaniczna pomoc dla Sośna trwa nadal
Nawałnica_skutki_SG (17)
05.09.2017 | 10:14

Wojsko i sprzęt pomagający poszkodowanym już w garnizonach. Spontaniczna pomoc dla Sośna trwa nadal

Krajobraz po nawałnicy zmienia się bardzo powoli...

Na zdjęciu: Jeden ze zniszczonych budynków.

Fot. Stanisław Gazda

Wojewódzki Sztab Wojskowy w Bydgoszczy zakończył i podsumował realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego na administrowanym terenie kujawsko-pomorskiego.

Od 17 sierpnia na terenie powiatu sępoleńskiego, następnie tucholskiego i nakielskiego, oraz od 21 sierpnia -żnińskiego – do pomocy w usuwania skutków nawałnic zaangażowanych było blisko 150 żołnierzy i ponad 90 jednostek sprzętowych z kilku garnizonów.

Do 31 sierpnia, na rzecz lokalnej społeczności wykonano wiele zadań, o które wnioskowali samorządowcy. Zrealizowano m.in.: przygotowanie i oczyszczenie z wiatrołomów pasów pod budowę linii energetycznych średniego i niskiego napięcia na odcinkach leśnych o łącznej długości 8 km; oczyszczono z wiatrołomów, korzeni oraz uszkodzonych drzew pasy drogowe i pobocza o długości ok. 36 km; udrożniono koryta rzek: Kamionka – 5,5 km oraz Krówka – 14 km; dokonano rozbiórki infrastruktury budowlanej na terenie gospodarstw rolnych, gdzie udzielono pomocy dla 29 wskazanych adresów; oczyszczono teren zespołu pałacowo-parkowego w Lubostroniu, w tym staw oraz alejki o łącznej długości 5,5 km; porządkowano tereny parkowe, a także cmentarze i inne doraźnie wskazywane obszary.

W początkowym okresie działania wojskowych polegały również na zasilaniu gospodarstw rolnych i budynków mieszkalnych w energię elektryczną i na dostarczaniu mieszkańcom wody.

Samorządowcy wyrazili zadowolenie ze współpracy z wojskiem, potwierdzając, że wykonano wszystkie prace, o które wnioskowali.

Obecnie w jednostkach wojskowych, trwa proces odtwarzania zdolności bojowej sprzętu uczestniczącego w akcjach pomocowych.

Na FB cały czas trwa mobilizacja internetowej społeczności na rzecz pomocy dla Sośna. To jedna z miejscowości i gmin, gdzie blisko 1300 budynków (w tym 400 mieszkalnych) zostało zniszczonych lub uszkodzonych, gdzie, ludzie nadal nie widzą jutra. Działający od kilkunastu dni FB „Pomoc dla Sośna” cały czas apeluje o plandeki, folie do przykrywania dachów, środki budowlane, uni grunty, środki grzybobójcze, farby, pędzle, szpachelki, gwoździe, młotki, taśmy malarskie, folie ochronne, worki na śmieci, miotły, wiadra, rękawiczki robocze, grabie, łopaty, szpadle, widły, taczki, środki higieny osobistej środki czystości, suchą żywność (z długim terminem przydatności), przekąski (nie chipsy), artykuły biurowe i papiernicze.

Działający zaledwie od tygodnia profil na facebook’u „Energia dla Sośna – Bydgoszcz” zorganizował już m.in.: profesjonalną pomoc psychologów traumy, którzy regularnie odwiedzają rodziny poszkodowane w nawałnicy; kuchnię polową, dzięki której setki pracujących wolontariuszy z całej Polski może zjeść posiłek; plandeki do ochrony zboża, czy uszkodzonych domów; wyjazd blisko 100 dzieci z opiekunami na „Pożegnanie lata” w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku i spotkanie z zespołem Sound’n’Grace; pomoc fizyczną na terenie gminy zorganizowanych grup z CB163 i Rebel Nakło.  FB jest łącznikiem między poszkodowanymi a tymi, którzy chcą nieść pomoc, przy transporcie darów oraz przeprowadzce lokalnego sztabu kryzysowego.

W niedzielę, 10 września zorganizowany zostanie „Dzień wolny od smutku” – Festyn dla dzieci z gminy Sośno z licznymi atrakcjami.

„Działamy i chcemy, by dołączyło do nas jak najwięcej mieszkańców naszego miasta. Liczymy na Wasze wsparcie” – piszą założyciele FB „Energia dla Sośna – Bydgoszcz”.

A my jeszcze dzisiaj wrócimy do tematu, informując o najświeższych zamierzeniach „Energii dla Sośna – Bydgoszcz”.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail