Bydgoszcz
18C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h ENE
H 18 • L 18
25C
Sob
22C
Nd
24C
Pon
23C
Wt
23C
Sr
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaWpadka wicepremiera Glińskiego. Ratusz prostuje jego informacje
Piotr Gliński
11.02.2016 | 20:55

Wpadka wicepremiera Glińskiego. Ratusz prostuje jego informacje

Na zdjęciu: Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Fot. Adrian Grycuk / Wikipedia

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński nie wyasygnuje pieniędzy i nie przekaże ich na budowę centrum kongresowego na placu Teatralnym – dowiedzieliśmy się kilka dni temu. Ale z jego alternatywnej propozycji ratusz także nie skorzysta.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy listu, który prezydent Rafał Bruski skierował do profesora Glińskiego kilka tygodni temu. Było to pokłosie deklaracji ratusza, że ten poniesie czwartą część kosztów budowy centrum, gdzie miałby odbywać się między innymi (choć o innych imprezach na razie głucho) festiwal Camerimage, ale pod warunkiem, że dołożą się władze województwa i władze centralne. Tymczasem wicepremier Gliński w odpowiedzi wskazał, że co prawda bardzo docenia rangę imprezy, ale nie dysponuje środkami na wsparcie bydgoskiej inwestycji.

Oprócz szczypty kurtuazji i twardych wyliczeń w sprawie „Programu modernizacji instytucji kultury” Piotr Gliński poradził również władzom Bydgoszczy, aby sięgnęły w celu wzniesienia obiektu na pl. Teatralnym po… środki europejskie. Tymczasem, jak już informowaliśmy, Unia Europejska w nowym rozdaniu finansowym na lata 2014-2020 bardzo mocno ograniczyła dostęp do pieniędzy dla obiektów kubaturowych na potrzeby kultury. Co więcej, dla nowych – kurek wręcz zakręciła.

Potwierdza to stanowisko ratusza, który skorygował tezy stawiane w liście do prezydenta Bruskiego przez szefa resortu kultury. Urząd miasta przypomina bowiem, że w obszarze kultury źródłem pozyskiwania pieniędzy są dwa programy operacyjne: Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) oraz Regionalny Program Operacyjny (RPO). Ale zapisy Umowy Partnerstwa jasno stanowią, że wsparcie finansowe na obiekty z ofertą kulturalną można uzyskać jedynie w wypadku przebudowy, rozbudowy bądź adaptacji budynku i to do kwoty 5 milionów euro. Wyjątkiem są projekty dotyczące dziedzictwa kulturowego z listy UNESCO, gdzie kwota graniczna jest dwukrotnie wyższa.

Powiązane treści