Bydgoszcz
13C
Słonecznie
58% wilgotność
Wiatr: 6km/h E
H 14 • L 11
15C
Wt
16C
Sr
20C
Czw
23C
Pt
12C
Sob
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeWreszcie ruszył przetarg na przystanek wiedeński. Pierwszy na Focha, kolejne na Gdańskiej
Focha
21.11.2018 | 14:47

Wreszcie ruszył przetarg na przystanek wiedeński. Pierwszy na Focha, kolejne na Gdańskiej

Na zdjęciu: Przystanek wiedeński powstanie przy placu Teatralnym.

Fot. archiwum

W środę ogłoszono postępowanie, które wyłoni wykonawcę przystanku wiedeńskiego przy ulicy Focha. Pierwsze tego typu rozwiązanie w Bydgoszczy powstanie – ze znacznym opóźnieniem – w przyszłym roku. W planach jest realizacja takich przystanków także na ulicy Gdańskiej.

Władze miasta, naciskane przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego, zaakceptowały plan realizacji przystanku wiedeńskiego na początku lutego 2016 roku. Wcześniej, bo w 2015 roku społecznicy zajmujący się komunikacją apelowali o wprowadzenie tego rozwiązania w ramach konsultacji społecznych dotyczących organizacji ruchu na ulicy Focha.


Przystanek wiedeński – rodzaj przystanku tramwajowego, zrealizowany po raz pierwszy w Wiedniu (stąd jego nazwa). Jego konstrukcja polega na podniesieniu jezdni w rejonie przystanku do poziomu chodnika. Rozwiązanie umożliwia łatwiejsze dojście i wsiadanie do tramwaju oraz spowalnia ruch i zwiększa bezpieczeństwo pieszych


Termin realizacji przystanku był jednak wciąż przesuwany. Podczas gdy takie rozwiązania funkcjonowały od lat w Krakowie, Poznaniu czy Toruniu, bydgoscy drogowcy deklarowali kolejne daty, których nie udało się dotrzymać. Zastępca prezydenta miasta Mirosław Kozłowicz mówił, że prace zaczną się w listopadzie 2017 roku, a w wywiadzie przeprowadzonym na początku tego roku chciał, „aby się jak najszybciej za to zabrać”.

By przyspieszyć zapowiadane od miesięcy zmiany przy placu Teatralnym, latem tego roku Społeczny Rzecznik Pieszych złożył petycję, podpisaną przez pół tysiąca bydgoszczan, w sprawie budowy przystanku w samym sercu miasta i na ulicy Gdańskiej – impulsem do jej złożenia był wypadek na przystanku Gdańska/Chodkiewicza, w którym to kierowca potrącił kobietę, wysiadającą z tramwaju. Wcześniej apel do władz miasta skierowali bydgoscy członkowie ugrupowań: Inicjatywa Polska, Razem i Zieloni.


CZYTAJ WIĘCEJ: Chcą przystanków wiedeńskich w Bydgoszczy


W ramach budowy przystanku na  Focha nastąpi skrócenie istniejącej zatoki autobusowej. Zadanie jest połączone z budową nowych dróg dla rowerów w obrębie placu Teatralnego – drogi wraz z przejściami powstaną m.in. przy słynnym przejściu łączącym Gdańską z Mostową. Przy okazji inwestycji wymienione zostaną fragmenty nawierzchni ścieralnej na skrzyżowaniu ulic Gdańska – Focha oraz na odcinku Focha – Karmelicka. Drogowcy zakładają też wymianę kostki betonowej na ulicy Gdańskiej przy skrzyżowaniu z Focha i Jagiellońską.

Aktualny termin otwarcia ofert w przetargu zaplanowano na 7 grudnia. Roboty na przystanku wiedeńskim i prace związane z wymianą nawierzchni na skrzyżowaniu ul. Focha, Jagiellońskiej i Gdańskiej zostaną przeprowadzone w okresie wakacyjnym, przy zamkniętym ruchu torowym. Zakończenie prac przewidywane jest na jesień 2019 roku. Warto wspomnieć, że w projekcie przyszłorocznego budżetu wyznaczono środki na koncepcje stworzenia przystanków wiedeńskich na ulicy Gdańskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE BUDŻETU MIASTA BYDGOSZCZY NA 2019 ROK


Powiązane treści