Bydgoszcz
20C
Niebo częściowo zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 20 • L 20
25C
Nd
23C
Pon
32C
Wt
29C
Sr
32C
Czw
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBlogiWszyscy jesteśmy ofiarami
Flaga Francji
15.11.2015 | 19:04

Wszyscy jesteśmy ofiarami

Wydarzenia w Paryżu po raz kolejny zmuszaja nas do refleksji nad przyszłością Europy.

Na zdjęciu: Barwy narodowe Republiki Francuskiej

Fot. Archiwum

W Paryżu polała się krew. 132 osoby zginęły, wielu walczy o życie. Na Syrię spadają bomby, Bliski Wschód stoi w ogniu. Nic, co by mogło nas zaskoczyć. Już podnoszą się głosy w sprawie uchodźców, jedni obawiają się ich jeszcze bardziej inni wołają o rozwagę i nie stawianie znaku równości między uchodźcą a terrorystą. I obydwie strony maja rację, pierwszą nawet zaczynam rozumieć. Europa zaprosiła do siebie gości z zupełnie innego kręgu kulturalnego. Obdarzyła ich zaufaniem, dała pracę i wykształciła dzieci. Teraz owym gościom zdarza się defekować na dywan gospodarza.

Jesteśmy u siebie i zaczynamy się coraz bardziej bać. Jako obywatelka Europy przestaję mieć pewność, że jestem w swoim domu bezpieczna. W domu, który gwarantuje mi wolność i tolerancję, te wartości stają się coraz bardziej zagrożone – nie tylko przez bandę fanatyków z bombami ale głównie przez strach, jaki oni powodują. Idąc dziś do sklepu minęłam ciemnoskórego studenta mieszkającego w pobliskim akademiku i poczułam ukłucie niepokoju. Tym bardziej paskudnego, że wiem, że ów młody chłopak najprawdopodobniej jest porządnym człowiekiem i nawet mu na myśl nie przyjdzie, by kogokolwiek skrzywdzić. Nie chcę takich uczuć, bo strach niszczy zarówno tych, którzy go żywią jak i tych, w których stronę jest skierowany.

Za piątkowe zamachy zapłacimy wszyscy. Zarówno coraz bardziej wystraszeni Europejczycy, którzy mogą zgubić swoją otwartość i tolerancję jak i autentycznie poszukujący spokoju i pomocy uchodźcy. Nie będzie żadnego morału, żadnych wniosków poza tym, że przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Historia nie skończyła się, ta jak obiecywał Fukuyama, historia dopiero się rozkręca. Zmiany następują szybciej niż kiedykolwiek i na zupełnie nieznanych wcześniej frontach. Sprawa jest skomplikowana, winnych można szukać praktycznie wszędzie i faktycznie – odpowiedzialność za obecną sytuacje polityczną w naszym kawałku świata jest zbyt rozmyta by jednoznacznie wskazać sprawcę i poczynić kroki, by ten burdel posprzątać.

A że burdel jest ogromny widać już nie tylko w Damaszku, ale i w Paryżu.

Edyta Szulc

Publicystka o lewicowych poglądach

Miłośniczka kotów, dobrej muzyki i wolności. Nałogowa czytelniczka książek. Mimo lewicowego światopoglądu stara się patrzeć na rzeczywistość głównie przez pryzmat zdrowego rozsądku. Zdeklarowana pacyfistka i wegetarianka. Nie satysfakcjonują jej proste odpowiedzi i nie boi się trudnych pytań.

Panel dyskusyjny


Dyskusja dla wszystkich

Podobne wpisy

Powiązane treści