Bydgoszcz
10C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h NW
H 10 • L 10
16C
Sob
17C
Nd
20C
Pon
17C
Wt
15C
Sr
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWykładowczyni UKW zajmie zaszczytną funkcję
swiecicka
17.11.2015 | 12:22

Wykładowczyni UKW zajmie zaszczytną funkcję

Na zdjęciu: Małgorzata Święcicka w tamtym roku odebrała tytuł profesora belwederskiego.

Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Został wybrany nowy skład Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk. W 30-osobowej grupie zwycięzców znalazła się prof. dr hab. Małgorzata Święcicka reprezentująca Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Dołączenie do tego grona nie było łatwym zadaniem, gdyż zgłosiło się ponad 950 językoznawców z całej Polski. Wybrano osoby, które są cenionymi na świecie znawcami swoich dziedzin i zasiadają we władzach międzynarodowych organizacji naukowych. Będą oni działać wspólnie do 2018 roku, organizując zebrania i konferencje naukowe, współpracując z instytucjami krajowymi i zagranicznymi. Komitet Językoznawstwa to ważne dla środowiska forum wymiany myśli, które pełni funkcję inspirującą badania, opiniotwórczą, doradczą i ekspercką oraz wypowiada się w sprawach dotyczących rozwoju języka polskiego.

Profesor Małgorzata Święcicka zajmuje na UKW stanowisko Prodziekana Wydziału Humanistycznego ds. Nauki. W obrębie jej zainteresowań naukowych znajduje się m.in. polszczyzna dzieci i młodzieży oraz mieszkańców miast, socjolingwistyka, stylistyka i pragmatyka językowa, a także kultura języka. Od wielu lat aktywnie działa nie tylko na bydgoskiej uczelni, ale także w wielu towarzystwach naukowych i stowarzyszeniach tj. np. Towarzystwo Etyki Słowa, czy Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Ponadto w swojej karierze naukowej już wydała wiele publikacji, artykułów i recenzji, a wiele rzeczy wciąż jeszcze przed nią.

Powiązane treści