Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 6km/h E
H 13 • L 13
16C
Wt
15C
Sr
14C
Czw
15C
Pt
14C
Sob
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWyniki badań late poll dla IPSOS. Jak zmieniły układ sił w sejmie?
sejm RP
26.10.2015 | 07:16

Wyniki badań late poll dla IPSOS. Jak zmieniły układ sił w sejmie?

Na zdjęciu: W niedzielę wybieraliśmy 460 posłów na czteroletnią kadencję.

Fot. Mateusz Kudła / Wikipedia (wolna licencja)

37,7%, czyli o 1,4 punktu procentowego mniej niż przy badaniu exit poll – tak kształtuje się wynik Prawa i Sprawiedliwości na podstawie sondażu exit poll przeprowadzonego przez IPSOS. Jego zbiorcze rezultaty nadal oznaczają na razie samodzielne rządy formacji Jarosława Kaczyńskiego.

Przypomnijmy, że pierwsze dane sondażowe wskazywały, że PiS może liczyć na poparcie 39,1% Polaków, co w efekcie przekładało się na 242 mandaty w 460-osobowym sejmie. Rezultaty z poniedziałkowego poranka oznaczają z kolei, że zwycięzcy wyborów mogą liczyć na samodzielną większość, ale skromniejszą o 10 mandatów.

Minimalnie zmienił się wynik Platformy Obywatelskiej, która według late poll miałaby otrzymać 24,6% głosów wyborców. Na trzecim miejscu uplasował się Kukiz’15 – 8,7%, a dalej: Nowoczesna (7,7%), Zjednoczona Lewica (7,5%, nadal poniżej progu wyborczego dla koalicji, ale o niemal 1 pkt. proc. więcej niż przy exit poll), PSL (5,2%), KORWiN (4,9%) i Razem (3,9%).

Balansujące na granicy objęcia sejmowych mandatów ugrupowanie Janusza Korwina-Mikkego może odebrać bezwzględną większość PiS-owi. Gdyby KORWiN, zachowując wyniki z sondażu, znalazł się jednak w ławach poselskich, objąłby osiem mandatów. Cztery z nich „przejąłby” od Prawa i Sprawiedliwości, a po jednym od PO, Kukiza’15, Nowoczesnej i PSL-u.

Powiązane treści