Bydgoszcz
32C
Słonecznie
45% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 34 • L 29
17C
Czw
22C
Pt
23C
Sob
26C
Nd
21C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIProblemy z wystawianiem e- zwolnień? Rzecznik ZUS: Było spowolnienie systemu
E-zwolnienia2
06.12.2018 | 16:37

Problemy z wystawianiem e- zwolnień? Rzecznik ZUS: Było spowolnienie systemu

Na zdjęciu: E- zwolnienia, albo się przyjęły, albo stwarzały problemy...

Fot. Materiały prasowe.

Od 1 grudnia lekarze mogą wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej. Te w wersji papierowej przestały obowiązywać z końcem listopada. W pierwszych dniach funkcjonowania w szczytowym momencie do systemu wpływało nawet 19 e-zwolnień na sekundę – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Tylko w ciągu jednego dnia (3 grudnia) system ZUS w naszym regionie zarejestrował 7,6 tys. zwolnień. Dzień później takich zwolnień było ponad 5,1 tys.

E-zwolnienie, które wystawi lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane. Dlatego lekarz nie musi dostarczać papierowych zwolnień do ZUS oraz przechowywać ich drugiej kopii. Jeżeli lekarz wystawi e-ZLA każdy pracodawca, który założył swój profil na PUE ZUS ma niemal natychmiastową wiedzę o zwolnieniu wystawionym pracownikowi.

Druków papierowych, które 3 i 4 grudnia wpłynęły do bydgoskiego i toruńskiego ZUS, a które zostały wystawione wbrew obowiązującym przepisom, było jedynie 21. Z lekarzami, którzy posłużyli się tą formą zaświadczenia o niezdolności do pracy, pracownicy ZUS skontaktują się w najbliższych dniach. Będą wyjaśniać, z jakiego powodu zwolnienie zostało wystawiono właśnie w takiej formie. Pracownicy ZUS będą też w bieżącym kontakcie z pracodawcami, do których mogą wpłynąć pojedyncze zwolnienia papierowe, tak by każdy pracownik uprawniony do świadczenia chorobowego otrzymał je na czas.

Staramy się by lekarze i pracodawcy bezproblemowo przeszli od zwolnień papierowych do zwolnień elektronicznych. Dlatego systematycznie prowadzimy szkolenia z obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich – wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. – Wszystkie terminy naszych szkoleń dostępne są na stronie www.zus.pl w zakładce wydarzenia i szkolenia. Lekarze mogą również liczyć na pomoc koordynatora ds. e-ZLA.

Tymczasem do centrali w pierwszych dniach docierało mnóstwo skarg od lekarzy, że system nie wytrzymywał obciążenia – serwer bądź to się zawieszał, bądź nie działał w ogóle. Porozumienie Organizacji Lekarskich (POL) przestrzegały, aby nie wprowadzać elektronicznych zwolnień w sposób obligatoryjny, ale fakultatywny. Apeluje, by pozostawić lekarzom możliwość wyboru: wystawiania zwolnienia lekarskiego swoim pacjentom w formie elektronicznej lub jeśli to nie jest możliwe z różnych względów – w formie papierowej.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS, twierdził, że problemu nie było, choć przyznał, że doszło do spowolnienie systemu…


Powiązane treści