Bydgoszcz
17C
Słonecznie
63% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 17 • L 17
18C
Pt
19C
Sob
22C
Nd
25C
Pon
24C
Wt
PILNE: Utrudnienia w ruchu przy CH Rondo. W związku z pracami drogowymi wyłączony jest jeden pas ruchu
Metropolia BydgoskaBydgoszczTurystykaZbiory z Muzeum Farmacji przejmie Muzeum Okręgowe
Apteka pod Łabędziem
29.04.2017 | 08:50

Zbiory z Muzeum Farmacji przejmie Muzeum Okręgowe

Dzięki decyzji rady miasta wyjątkowa kolekcja zbiorów Muzeum Farmacji Apteki "Pod Łabędziem" zostanie uratowana.

Na zdjęciu: Apteka "Pod Łabędziem" mieści się przy ulicy Gdańskiej.

Fot. Stanisław Gazda

Rada Miasta Bydgoszczy zadecydowała o przekazaniu Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego dotacji w wysokości miliona złotych przeznaczonej na zakup zbiorów bydgoskiego Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem”.

Podpisano umowę przedwstępną z Teresą Wodyńską, reprezentującą Aptekę „Pod Łabędziem”, co umożliwi rozpoczęcie inwentaryzacji zbiorów przez pracowników Muzeum Okręgowego. Działanie, na które się zdecydowano, pozwoli uratować liczącą ponad 8 tysięcy pozycji wyjątkową kolekcję i umożliwi jej dalszą prezentację zwiedzającym.

Zbiór, o którym mowa, nie ma sobie równych wśród polskich zbiorów prywatnych zorientowanych na farmację i medycynę. Co więcej, może być porównywany ze zbiorami nielicznych muzeów farmacji w Polsce, znajdującymi się chociażby w Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie czy Muzeum Farmacji im. Antoniny Leśniewskiej w Warszawie (części Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy). Wartość zbiorów bydgoskich plasuje się przy tym w ścisłej czołówce, zaraz po zbiorach muzeum w Krakowie.

Przejęcie muzealiów przez Muzeum Okręgowe stanowi doskonałą i niepowtarzalną okazję do zachowania dziedzictwa kulturowego miasta, Polski i Europy oraz pozwoli na znaczące poszerzenie oferty bydgoskiego muzeum – będzie podstawą do stworzenia nowej i wyjątkowej ekspozycji.

Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem” znajduje się na bydgoskim Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O opowiadającym historię techniki i związanych z nią ludzi, którzy mieli wpływ na rozwój przemysłowej Bydgoszczy. Od 1 maja w budynku rozpoczną się prace inwentaryzacyjne, co spowoduje jego chwilowe wyłączenie z oferty turystycznej. Muzeum Okręgowe dołoży wszelkich starań, by przejąć całość powierzchni, w którym znajdowało się muzeum oraz sama apteka, tak by zachować historyczne znaczenie miejsca.

Powiązane treści