Bydgoszcz
10C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h SSE
H 10 • L 10
15C
Sr
16C
Czw
16C
Pt
19C
Sob
17C
Nd
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeZdobycie środków na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej może być trudniejsze. Przez zmianę jednej decyzji
Filharmonia Pomorska - ST (2)
05.05.2017 | 18:17

Zdobycie środków na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej może być trudniejsze. Przez zmianę jednej decyzji

Na zdjęciu: Modernizacja i rozbudowa budynku Filharmonii może przebiec znacznie wolniej niż zakładano.

Fot. ST / archiwum

Nie Filharmonia Pomorska, lecz Młyn Kultury w Toruniu oraz Pałac w Wieńcu zostały uwzględnione w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Nagła zmiana nie spodobała się przedstawicielom Bydgoszczy, którzy podjęli już kroki w celu cofnięcia tej decyzji. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Filharmonia Pomorska zostanie rozbudowana. Władze przedstawiły planowane zmiany

Modernizacja i rozbudowa Filharmonii Pomorskiej to jedna z najważniejszych inwestycji w Bydgoszczy zaplanowanych na przyszłe lata. Ma ona zostać zrealizowana dzięki unijnym środkom, lecz pozyskanie funduszy znacznie utrudni fakt wykreślenia inwestycji z listy Kontaktu Terytorialnego. Decyzję podjął marszałek województwa, o czym poinformował Express Bydgoski.

Na miejsce Filharmonii Pomorskiej wkroczyły dwie inwestycje z regionu: Młyny Kultury w Toruniu oraz Pałac w Wieńcu pod Włocławkiem. Samorząd województwa twierdzi, że te inwestycje są w stanie gotowości, więc zdobycie środków na ich realizacje nie powinno być zagrożone. Ponadto marszałek argumentuje, że projekt dotyczący bydgoskiej placówki i tak zostałby odrzucony ze względów formalnych. Dopuszczalny limit finansowania wynosi 5 mln euro, a potrzeby filharmonii oszacowano na ponad 30 mln euro.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski twierdzi, że zmian dokonano bez konsultacji z zainteresowanymi samorządami. Wysłał w tej sprawie pismo do marszałka oraz ministra rozwoju i finansów. Z Mateuszem Morawieckim skontaktował się również poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król, który zapowiedział, że będzie rozmawiał z ministrem na temat tej sytuacji.

Pomimo usunięcia z listy Kontaktu Terytorialnego, zarządcy Filharmonii Pomorskiej nie wycofują się z planu modernizacji i rozbudowy placówki, lecz podejmują inne kroki na zdobycie środków. Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpłynął wniosek o przyznanie instytucji 15 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Środki mają być przeznaczone na zakup sprzętu i wyposażenia.

Prace nad przebudową gmachu rozpoczną się najwcześniej za kilkanaście miesięcy. Obecnie Rada Miasta pracuje nad przygotowaniem zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta. Ta decyzja powinno być znana w przeciągu roku. Następnie wyłoniona zostanie firma, która przygotowuje koncepcję architektoniczną.

Powiązane treści