Bydgoszcz
4C
Niebo głównie zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H 4 • L 4
-1C
Sob
3C
Nd
-0C
Pon
3C
Wt
4C
Sr
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaŻelazne gody UTP
DSCF0015_1200x800
22.06.2016 | 15:12

Żelazne gody UTP

Uniwerystet Technologiczno-Przyrodniczy ma swoje święto, obchodzone w roku jubileuszu 65-lecia uczelni.

Na zdjęciu: Świąteczny wystrój Auditorium Novum.

Fot. Stanisław Gazda

Dzisiejsze otwarte Posiedzenie Senatu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich miało uroczysty charakter, związany z obchodzonym corocznie Świętem UTP, przypadającym w tym roku okresie jubileuszu 65-lecia powstania uczelni.

Świąteczne i jubileuszowe uroczystości zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, miejskich, oświatowych, kościelnych, instytucji i przedsiębiorstw współpracujących z uczelnią, organizacji zrzeszających przedsiębiorców, stowarzyszeń i służb mundurowych. Obecni byli również rektorzy polskich uczelni technicznych, a także rektorzy uczelni wyższych z regionu kujawsko-pomorskiego.

Rektor UTP prof. dr hab. inż. Antoni Bukaluk, przybliżając w skrócie historię uczelni, wspomniał 21 czerwca 1951 roku, kiedy to ówczesne władze podpisały dokument o powołaniu protoplasty dzisiejszego UTP – Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej. Inicjatorem powstania WSI był prof. Ernest Pischinger. Pierwszymi powstałymi wydziałami były: wydział chemiczny i mechaniczny – istniejące pod zmieniającymi się nazwami do dzisiaj. Z biegiem lat doszły kolejne, wśród nich wydział telekomunikacji. Cztery wydziały stały się zalążkiem Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Druga odnoga uczelni, z kierunkami rolniczymi, wzięła swój początek od powstałego w Bydgoszczy zamiejscowego wydziału Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Powstanie Regionalnego Centrum Innowacyjności, które dzisiaj lokalizuje działania innowacyjne uczelni w zakresie centrum transferu technologii,  to już okres naszych starań o akcesję do Unii Europejskiej.

– Osiem ostatnich lat minęło pod moim kierownictwem – mówił Rektor UTP. – Starałem się kierować tą uczelnią w ten sposób, by była to uczelnia nowoczesna, otwarta na świat. Udało nam się nawiązać kontakty z wybitnymi przedstawicielami gospodarki i przemysłu. Te działania, jak również związane z pozyskiwaniem środków strukturalnych, pozwoliły na zastąpienie przestarzałej infrastruktury badawczej nowoczesną i wzrost majątku uczelni o ponad 42%. Myślę, że poza moim portretem w poczcie rektorów, coś po mnie zostanie.

Rozwój uczelni zależy przede wszystkim od tych, którzy kształtują jej charakter – zwłaszcza od młodej kadry akademickiej. Święto uczelni, jest już tradycyjnie okazją do uwieńczenia rozpraw doktorskich i habilitacyjnych złożeniem ślubowania doktorantów i wręczeniem im dyplomów gratulacyjnych w związku z uzyskaniem stopnia naukowego. Tak też było i w tym roku, dokładnie dzisiaj, kiedy to uhonorowano 25 doktorantów: Rady Naukowe Wydziałów UTP nadały stopnie naukowe doktora 22 osobom, trzech pracowników UTP uzyskało ten stopień w innych uczelniach.

Święto uczelni było także okazją do wręczenia medali „Za zasługi dla UTP” Otrzymali je m.in. biskup Jan Tyrawa, Andrzej Wasik, Wojciech Kapelański, Marek Gotowski i Mirosław Ślachciak. Gratulacje uczelni z okazji jubileuszu oraz podziękowania za wkład w rozwój regionu i wykształcenie wielu pokoleń nowoczesnych kadr inżynieryjno-technicznych złożyli Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Przewodniczący Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober, przekazując poprzez  Dariusza Kurzawę kopię głowicy Laski Przewodniczącego Sejmiku Województwa.

Wręczone również zostały wyróżnienia pracownikom i studentom UTP, a na zakończenie uroczystości wystąpił chór akademicki pod dyrekcją Agnieszki Sowy.

Powiązane treści