Bydgoszcz
7C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 7 • L 7
16C
Czw
16C
Pt
16C
Sob
21C
Nd
19C
Pon
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaZIT Plus zamiast metropolii? Ratusz nie zgadza się na współpracę z Toruniem
Rafał Bruski
08.09.2016 | 17:02

ZIT Plus zamiast metropolii? Ratusz nie zgadza się na współpracę z Toruniem

Na zdjęciu: Rafał Bruski

Fot. ST

ZIT Plus zamiast związków metropolitalnych – taki jest nowy pomysł ministerstwa rozwoju. Jak twierdzi Rafał Bruski, realizacja tych planów byłaby bardzo niekorzystna dla Bydgoszczy.

W województwie kujawsko-pomorskim przyjęto strategię ZIT najpóźniej w kraju, a współpraca dwóch głównych ośrodków regionu nie układa się. – ZIT to kulejące przedsięwzięcie, są z nim liczne problemy. Z prezydentem Zaleskim jesteśmy praktycznie w ciągłym sporze – mówi prezydent Rafał Bruski.  Gdy w 2014 roku powoływano ZIT BTOF, plany bydgoskiego ratusza zakładały, że jest to rozwiązanie tymczasowe, które umożliwi wykorzystanie środków z perspektywy unijnej do 2020 roku. Według najnowszego pomysłu ministerstwa rozwoju, ZIT przekształci się jednak w ZIT Plus, który będzie pełnił funkcje przeznaczone dotąd dla związków metropolitalnych. Co więcej, zostałby powołany na czas nieokreślony, a współpraca Bydgoszczy i Torunia byłaby odgórnie narzucona. Takie rozwiązanie Bruski uważa za bardzo niekorzystne dla Bydgoszczy i zaapelował do wszystkich organizacji pozarządowych o zainteresowanie sprawą oraz obiecał rozmowy z politykami innych partii.

We wrześniu odbędzie się 12 spotkań konsultacyjnych, ale żadne z nich nie będzie zorganizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Finalizacja prac ma nastąpić w październiku. Próba zmian w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych nie wpływa na prace nad stowarzyszeniem Metropolia Bydgoszcz. W połowie września mają zostać ustalone ostatnie szczegóły, a następnie planowane jest ukonstytuowanie stowarzyszenia.

Powiązane treści