Bydgoszcz
17C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 17 • L 17
19C
Sob
25C
Nd
26C
Pon
26C
Wt
30C
Sr
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportAleksander Kaszowski przegrał walkę z chorobą. Był legendą bydgoskiego żeglarstwa
znicz-cmentarz-3-fot.-Ida-Balicka1
12.07.2017 | 13:22

Aleksander Kaszowski przegrał walkę z chorobą. Był legendą bydgoskiego żeglarstwa

Na zdjęciu: Mężczyzna zmarł w poniedziałek.

Fot. Ida Balicka / archiwum

We wtorek, w wieku 81 lat, zmarł Aleksander Kaszowski. Jachtowy kapitan żeglugi wielkiej przez większość swojego życia związany był z Bydgoszczą. 

Mężczyzna przyjechał do Bydgoszczy w latach 60. XX-wieku, by objąć stanowisko głównego inżyniera Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Bydgoszczy (obecnie PESA). Pracowałam tam w przez ponad 30 lat, aż do swojego przejścia na emeryturę w 1998 roku.

Prawdziwą pasją Kaszowskiego było żeglarstwo. Swoją przygodę z tym sportem rozpoczął w 1968 roku, a w 1969 roku został jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej. To z jego inicjatywy w 1964 roku powstała Sekcja Żeglarstwa Morskiego przy klubie KKS Brda, obecnie działającą przy klubie Bydgostia. Dzięki jego działaniom wybudowano też pierwszy bydgoski jacht oceaniczny Euros, który w 1968 roku, pod dowództwem kapitana Wojciecha Orszuloka, po raz pierwszy w historii żeglarstwa opłynął Islandię. Wówczas Kaszowski był pierwszy oficerem.

Niespełna 2 lata później Kaszowski poprowadził Eurosa przez cieśninę Pentland Firth, a w następnym roku udał się w samotny rejs bez samosteru i silnika i jako jedyny w historii dwukrotnie przeszedł Cieśniny Duńskie. Do największych osiągnięć kapitana można zaliczyć jeszcze między innymi opłynięcie Przylądka Horn czy dopłynięcie na Spitsbergen.

Aleksander Kaszowski był wielokrotnie nagradzany. Dwa razy otrzymał medal „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” i trzy razy nagrodę „Rejs Roku”. Mężczyzna to również autor i współautor wielu książek poświęconych żeglarstwu oraz współzałożyciel Bractwa Kaphornowców.

Kaszowski zmarł w szpitalu po ciężkiej chorobie.

Powiązane treści