Bydgoszcz
7C
Niebo częściowo zachmurzone
70% wilgotność
Wiatr: 7km/h WNW
H 7 • L 7
5C
Czw
-3C
Pt
-2C
Sob
10C
Nd
9C
Pon
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZmiany w bydgoskim szpitalu. Placówka z nowym sprzętem i nową pracownią
straż pożarna, szpital dziecięcy - SG (2)
19.02.2018 | 11:56

Zmiany w bydgoskim szpitalu. Placówka z nowym sprzętem i nową pracownią

Kolejne zmiany w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy.

Na zdjęciu: W Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym zostanie uruchomiona pracownia endoskopowa.

Fot. Stanisław Gazda

Duże zmiany w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy. Placówka wzbogaciła się o nowy sprzęt medyczny, a od kwietnia zacznie tam działanie pracownia endoskopowa.

Sprzęt medyczny do placówki został zakupiony pod koniec 2017 roku. Wartość tej inwestycji wyniosła ponad 22 miliony złotych. Sprzęt już zainstalowano i służy małym pacjentom. – Nowoczesny sprzęt to kropka nad „i” inwestycji związanych z rozbudową i modernizacją tej ważnej placówki – mówi marszałek województwa. Piotr Całbecki dodaje, że zakup wyposażenia jest jednym z elementów drugiego etapu tak zwanego medycznego pakietu stulecia. Polega on na modernizacji najważniejszych szpitali w regionie. – Ten etap jest wart ponad 340 milionów złotych, jest finansowany za sprawą kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego – przypomina marszałek Całbecki.

Bydgoski szpital wzbogacił się między innymi o wideogastroskop, wideokolonoskop pediatryczny, komputerowy zestaw do archiwizacji badań endoskopowych, sprzęt komputerowy do śledzenia przebiegu operacji i opisu badań oraz system komputerowy z oprogramowaniem medycznym, wysokiej klasy skalpel harmoniczny do przeprowadzania bezkrwawych operacji (wykorzystuje energię fali ultradźwiękowej do cięcia i koagulacji tkanek), pomocny przy podejrzeniu choroby refluksowej aparat do pH-metrii przewodu pokarmowego, aparaty do znieczulenia i respiratory, systemy monitorowania funkcji życiowych, pulsoksymetry, urządzenie do wykorzystywanej w niektórych postaciach niewydolności oddechowej noworodków terapii tlenkiem azotu, echokardiograf i kompletne wyposażenie szpitalnego laboratorium. To nie koniec zmian, bo od 1 kwietnia placówka uruchomi pracownię endoskopową. Jak przypomina urząd marszałkowski, placówka została całkowicie zbudowana od podstaw i częściowo wyposażona już podczas pierwszego etapu medycznego pakietu stulecia, który funkcjonował w latach 2009-2014.

Zakupy zaawansowanego sprzętu medycznego dla pracowni endoskopii oraz przebudowę jednego z budynków i wyposażenie apteki przewiduje plan modernizacyjny dla Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy.

W programie włączone są także m.in. szpitale ze Świecia, Włocławka i Torunia.


Powiązane treści