Bydgoszcz
17C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 17 • L 17
18C
Pt
19C
Sob
25C
Nd
26C
Pon
26C
Wt
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeZmiany w instytucjach kultury. Które placówki w Bydgoszczy zostaną zmodernizowane?
Opera Nova
11.07.2016 | 20:54

Zmiany w instytucjach kultury. Które placówki w Bydgoszczy zostaną zmodernizowane?

Na zdjęciu: Spore zmiany zostaną przeprowadzone w gmachu bydgoskiej opery.

Fot. archiwum / wolny dostęp

Niedawno wybudowany pomost na Brdzie okazał się być zapowiedzią zmian, jakie obejmą Operę Nova. Jest to jedna z bydgoskich instytucji kultury, które szykują się do większych inwestycji.

Modernizacja bydgoskiej opery pochłonie ponad 13,5 mln zł. Pieniądze przeznaczone zostaną przede wszystkim na usprawnienie systemów, dzięki którym w gmachu opery można wystawiać przedstawienia. Są to: system sterowania mechanizmami sceny, system nagłośnieniowy i system oświetlenia. W założeniach jest również zainstalowanie sceny obrotowej i remont scenicznej podłogi, która nie była odnawiana od 20 lat. Gmach przy ul. Focha ma zostać dostosowany do współczesnych standardów obiektu, w którym corocznie odbywa się renomowany Bydgoski Festiwal Operowy z udziałem krajowych i zagranicznych zespołów operowych i formacji baletowych.

Ponadto Opera Nova przygotowuje się również do zakupu instrumentów. Operowa orkiestra symfoniczna ma wzbogacić się o nowe instrumenty warte ok. 3 mln zł. To ma być pierwszy tak duży zakup w całej historii instytucji.

Takie przedsięwzięcie inwestycyjne będzie można zrealizować dzięki środkom z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko będącym w dyspozycji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Wniosek aplikacyjny o 9,4 mln złotych dotacji przeszedł sito oceny formalnej, ostateczne decyzja o przyznaniu pieniędzy we wrześniu. Wkład własny pokrywa samorząd województwa – mówi Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

W Bydgoszczy ma zostać przeprowadzona również druga inwestycja związana z kulturą. Budynek Filharmonii Pomorskiej ma być nie tylko zmodernizowany, ale również powiększony. Jednak na razie planowanie tych zmian jest na bardzo wstępnym etapie. Obecnie trwa postępowanie, które ma wyłonić wykonawcę programu funkcjonalno-użytkowego. Po tym ma nastąpić ogłoszenie konkursu architektonicznego.

Powiązane treści