Bydgoszcz
15C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 15 • L 15
16C
Nd
15C
Pon
17C
Wt
18C
Sr
17C
Czw
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBlogiŻużel umiera. Czas na Centrum Sportów Motorowych
dav
20.07.2017 | 15:10

Żużel umiera. Czas na Centrum Sportów Motorowych

Z dużym smutkiem obserwujemy upadek Żużla który przez lata był symbolem Bydgoszczy i powodem do dumy dla mieszkańców.

Na zdjęciu: Oglądanie zawodów motorowych na przestarzałym stadionie Polonii to coraz mniejsza przyjemność.

Fot. Robert Szatkowski

Z dużym smutkiem obserwujemy upadek Żużla który przez lata był symbolem Bydgoszczy i powodem do dumy dla mieszkańców. Powodów takiego stanu jest wiele i wiele można by tutaj pisać. Jednak zakończenie jest łatwe do przewidzenia a niestety uważam, że żadne kolejne miliony wpompowane w klub nie poprawią szybko tego stanu.

W Bydgoszczy potrzebna jest zmiana formuły i nowocześniejsze spojrzenie na sporty motorowe.

Sam żużel nie utrzyma się, to już nie te czasy. Jest wiele innych atrakcji odciągających od tego sportu a kibice chcą oglądać zawody w dobrych warunkach a tych nie ma na stadionie Polonii.

Dlatego proponuję aby na bazie żużlowej Polonii Bydgoszcz powstało Centrum Sportów Motorowych i to niekoniecznie w obecnym miejscu. Stadion Polonii jest przestarzały i nie nadaje się do modernizacji pod kątem żużla. Aby formuła była atrakcyjna musiałby to być nowy obiekt na wzór toruńskiej Motoareny połączony z torem wyścigowym na przykład podobnym do istniejącego toru kartingowego.

Centrum Sportów Motorowych powinno być miejscem gdzie nie tylko można byłoby obejrzeć mecz żużlowy ale „wyszaleć” się przez cały tydzień na wszelkich pojazdach mechanicznych. Od quadów, motocrossu, gokartów, motocykli także treningu czy zawodów samochodowych typu Drift, Wyścigi na 1/4 mili i inne. Ponadto taki tor mógłby być torem doszkalającym kierowców, pojazdów na drogach jak wypadków mamy coraz więcej.

Proponowane miejsce na pewno przyciągnęłyby tłumy a także przynosiło dochód przeznaczony na utrzymanie klubu żużlowego.

Terenów w Bydgoszczy jest sporo, środki unijne są, musi być tylko chęć i wizja a nie bezmyślne pompowanie milionów w klub. Takie działanie tak naprawdę jest tylko pudrowaniem gangreny bydgoskiego żużla.

A przecież Centrum Sportów Motorowych nie musiałoby być tylko obiektem miejskim. Centrum rangi wojewódzkiej położone na przykład między Bydgoszczą a Inowrocławiem czy Nakłem pozwoliłby korzystać z jego atrakcji jeszcze większej liczbie mieszkańców a także ułatwiło zdobycie środków na jego wybudowanie.

Jestem pewien, że „Centrum Sportów Motorowych Polonia Bydgoszcz” byłoby wielką atrakcją a co ważne uratowałoby klub oraz pomogłoby wrócić Polonii Bydgoszcz zarówno do elity sportowej jak i do serc kibiców.

Robert Szatkowski

Bydgoszczanin, Prezes Stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród, historyk, żeglarz, działacz społeczny.

Panel dyskusyjny


Dyskusja dla wszystkich

Powiązane treści