Bydgoszcz
4C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 6 • L 3
12C
Sob
14C
Nd
11C
Pon
9C
Wt
12C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI1 lutego rusza program Praca dla Młodych
25.01.2016 | 19:16

1 lutego rusza program Praca dla Młodych

Powiatowy Urząd Pracy wkrótce rozpocznie kampanię informacyjną, by od 1 lutego przyjmować wnioski.

Na zdjęciu: Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy czeka na szukających pracy młodych, do 30 roku życia.

Fot. Stanisław Gazda

Po programie „Power” wykorzystującym fundusze unijne na staże lub tworzenie własnej działalności gospodarczej (niedawno wystartowała druga edycja) już wkrótce uruchomione zostaną pieniądze z Funduszu Pracy – z niego zostanie sfinansowany pierwszy rok zatrudnienia – 1 lutego rusza rządowy program Praca dla Młodych.

Sam program trwać będzie przez dwa lata. W tym czasie można przyuczyć, wyszkolić pracownika – zwiększając jego szansę na stałe zatrudnienie. Jest wiele zawodów, w przemyśle narzędziowym, telekomunikacji, przetwórstwie tworzyw sztucznych, gdzie brakuje ludzi do pracy. Są zawody,  za wykonywanie których wynagrodzenie nie jest satysfakcjonujące, albo jest to praca na tzw. umowę śmieciową. Pracodawcy powinni być więc zainteresowani nowym programem, za sprawą którego można będzie pracownika przyciągnąć i zatrzymać. Problem jest jednak w tym, że udział osób młodych w ogóle bezrobotnych spada i wynosi zaledwie 20% osób do 30. roku życia, więc w niektórych zawodach lub specjalnościach nadal będą problemy ze znalezieniem chętnych lub posiadających odpowiednie kwalifikacje.

Od 1 lutego Powiatowy Urząd Pracy umieści na swojej stronie internetowej i udostępni w swojej siedzibie wnioski, będzie zawierał umowy. Program powinien cieszyć się dużym zainteresowaniem zarówno potencjalnych pracowników, jak też pracodawców, bo z dotychczas istniejących instrumentów zatrudnienia wydaje się być najatrakcyjniejszy finansowo, także dla pracodawcy, gdyż mnożąc refundację z PUP przez dwanaście miesięcy, uzyskuje się kwotę wyższą niż popularna wśród pracodawców refundacja stanowiska pracy. PUP finansuje 1850 zł brutto, ale nie oznacza to, że za taką kwotę pracodawca musi zatrudnić. Jeżeli będzie mu zależeć na pracowniku, to z pewnością zwiększy tę kwotę.

-Jeżeli będzie więcej wniosków, niż będziemy w stanie sfinansować, a mamy na ten cel 4 miliony 600 tysięcy złotych, co wystarczy na uruchomienie 240 miejsc pracy, pierwszeństwo będą mieć ci pracodawcy, którzy na starcie zapewnią wyższe wynagrodzenie – zapewnia Tomasz Zawiszewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy.

Kto będzie mógł skorzystać z programu Praca dla Młodych? Na pewno osoby bezrobotne i poszukujące pracy do 30 roku życia, także te, które dotąd pracują dorywczo, ale pod warunkiem, że przerwą tę pracę i zarejestrują się w PUP, stając się nowozatrudnionymi w nowym miejscu pracy.

Cokolwiek by mówić, to nie programy ale gospodarka decyduje o ilości i jakości miejsc pracy. Według danych uzyskanych z PUP, nowotworzone firmy są w stanie utrzymać się przez rok, ale gdy sprawdzane są po trzech latach, kiedy kończy im się tzw. mały ZUS, zazwyczaj są w stanie likwidacji – pozostaje 70-75 % tych, które startowały z pomocą urzędu pracy.

W ostatnich latach najwięcej nowych firm tworzyło się w takich branżach jak: gastronomia, usługi i handel.

Ogromny problem to znalezienie pracy po 50-60 roku życia. Jest nadzieja, że nastąpi poprawa, gdy niebawem ruszy planowane dofinansowanie z RPO, taki „Power dla starszych” będący albo dotacją na własną firmę, albo sfinansowaniem szkoleń, lub  prac interwencyjnych.


Powiązane treści