Bydgoszcz
4C
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 5 • L 3
8C
Pon
7C
Wt
8C
Sr
3C
Czw
10C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI1 maja środowisk lewicowych: Przede wszystkim szacunek wobec pracownika [ZDJĘCIA]
01.05.2018 | 12:19

1 maja środowisk lewicowych: Przede wszystkim szacunek wobec pracownika [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Uroczystości 1- majowe tradycyjnie odbyły się na Placu Wolności.

Fot. Stanisław Gazda

Od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęli na Placu Wolności w Bydgoszczy obchody 1 maja Święta Pracy oraz rocznicy wstąpienia Polski do UE działacze i sympatycy OPZZ, SLD oraz Inicjatywy PL.

Gdyby pojawiły się tutaj transparenty z hasłami, to czego dotyczyłyby te najważniejsze? – zapytaliśmy Ireneusza Nitkiewicza, wojewódzkiego i miejskiego przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej: Szacunek pracodawcy wobec pracownika, troska o pracowników z Ukrainy, o prawa których nikt nie dba, solidarność z protestującymi w Sejmie, oni też są pracownikami.

Zabierając głos Przewodniczący Rady OPZZ Województwa Kujawsko-Pomorskiego Harald Matuszewski powiedział m.in.: Ruch związkowy ciągle ma wiele do zrobienia. Na polskim rynku pracy wciąż jest zbyt dużo śmieciowych form zatrudnienia. Brak stabilności sprawia, że ludzie żyją w lęku i nie mogą decydować się na większe wydatki w obawie przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Ta niepewność odbija się na wielu sferach życia społecznego i rodzinnego. Roczny wymiar czasu pracy polskich pracowników należy do najdłuższych w Unii Europejskiej, pensje natomiast należą do jednych z najniższych w Europie. Polska płaca minimalna jest bardzo niska na tle krajów unijnych, a otrzymuje ją coraz więcej pracowników. Poziom ubóstwa jest wysoki, a głębokie nierówności dzielą społeczeństwo i niszczą więzi społeczne. Pracownicy pracują długo, ciężko i za małe pieniądze, a ich prawa są często łamane.
Po blisko 30 latach przemian Polska wciąż jest krajem niesprawiedliwym i pełnym podziałów. Dlatego 1 maja to dla nas dzień upomnienia się o prawa pracownicze bo Polska nie zawsze jest krajem przyjaznym dla pracowników. Młode osoby często nie wiedzą co to jest zatrudnienie etatowe. Domagamy się wyższych płac, bardziej stabilnego zatrudnienia, obrony praw pracowniczych, ograniczenia nierówności dochodowych, większego udziału pracowników w podejmowaniu decyzji. Będziemy bronić Konstytucji RP, zgodnie z którą „każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy”, a „praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej”. Nie zgadzamy się również na anty pracownicze propozycje zmiany w Kodeksie Pracy. Brak stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa, szczególnie ludzi młodych, przekłada się na niespotykaną dotąd zapaść demograficzną. Nie wolno Też zapomnieć o tak bulwersujących zjawiskach jak niedożywienie dzieci, rosnące rozwarstwienie społeczne, ubóstwo pracujących. Dramatycznie pogarsza się dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i edukacji. To są realne, nierozwiązywane od lat problemy, którymi żyje coraz więcej Polek i Polaków. To one są główną przyczyną naszego niezadowolenia.

Szymon Wiłnicki z Inicjatywy Polskiej zauważył że nadal prawa pracownicze są hańbione a szykowane w nim zmiany odłożono do zamrażarki. PiS – mówił Winnicki – pokazuje pazurki niczym tygrys, a gdy przychodzi co do czego staje się zwykłym dachowcem i chowa się za nogami Pana Prezesa.

Ireneusz Nitkiewicz w swoim wystąpieniu także poruszył kwestię praw pracowniczych. Mówił też o wolnych handlowych niedzielach, które sprawiły, że ludzie za te same pieniądze muszą ciężej pracować, upomniał się o prawa pracujących także w naszym mieście obywateli Ukrainy, nawiązał do protestu dorosłych niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie.

Po przemówieniach delegacje środowisk uczestniczących w uroczystości złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.


Powiązane treści