Bydgoszcz
-0C
Niebo częściowo zachmurzone
65% wilgotność
Wiatr: 10km/h WNW
H 0 • L -2
0C
Sob
-0C
Nd
-1C
Pon
2C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacja1 września odbędzie się nadzwyczajna sesja rady miasta. Tematem „drastyczne zmiany” w szkołach
27.08.2021 | 11:35

1 września odbędzie się nadzwyczajna sesja rady miasta. Tematem „drastyczne zmiany” w szkołach

Na zdjęciu: Nadzwyczajną sesję rady miasta zwołano na dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

Fot. Szymon Makowski

W środę, 1 września – dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego – o godzinie 14:00 rozpocznie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Jej tematem będą planowane zmiany w ustawach i przepisach oświatowych oraz ich skutki dla szkół i samorządów.

Jak podkreśliła zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, niepokój samorządowców wzbudzają plany, zakładające centralizację szkół. – Podczas sesji chcemy pokazać mieszkańców: rodzicom, uczniom, nauczycielom i organizacjom społecznym, jakie przyniosą one skutki dla Bydgoszczy i całego kraju – mówiła podczas piątkowej konferencji prasowej. Dodała także, że efekty zmian będą „negatywne i wieloletnie”. Ustawa zakłada m.in. istotne wzmocnienie pozycji kuratorów oświaty w zakresie powoływania i odwoływania dyrektorów szkół, a także realizowanych programów edukacyjnych.

Dyrektorzy mają być funkcjonariuszami podporządkowanymi administracji rządowej. Społeczności lokalne nie będą miały praktycznie żadnego wpływu na ich wybór. Stwarza to możliwość swobodnego odwoływania dyrektorów i wpływania na to, co się dzieje w szkole – powiedziała zastępczyni Rafała Bruskiego odpowiedzialna m.in. za edukację.
Na środową sesję zaproszono przedstawicieli środowisk oświatowych: kujawsko-pomorskiego kuratora Marka Gralika, członków bydgoskiego Forum Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych, rady rodziców i związków zawodowych. Nie zabraknie też radnego Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy. – Liczymy na to, że wysłuchanie głosu wszystkich podmiotów pozwoli na uzyskanie pełnego obrazu i rzetelną dyskusję na ten temat – wyraziła nadzieję Waszkiewicz.

Zastępczyni prezydenta dodała, że „drastyczne zmiany” w szkołach nie zostały jeszcze uchwalone przez parlament; być może będą one tematem wrześniowego posiedzenia Sejmu. – Liczymy na to, że nie będzie większości sejmowej dla tak niedobrych rozwiązań. Przeciwko tej ustawie wypowiedziały się wszystkie korporacje samorządowe, np. Związek Miast Polskich czy Unia Metropolii Polskich – stwierdziła Waszkiewicz. Podczas spotkania z mediami powiedziała też o starcie akcji społecznej „Wolna Szkoła”, która ma celu sprzeciw wobec pomysłów rządu PiS.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Observer
Observer
4 miesięcy temu

Czyli jak nauczyciel jest fukcjonariuszem samorządowym to cacy. Jak rządowym to be.

Powiązane treści