Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Flisak, wino i wzmacnianie więzi. 10 lat konsulatu Węgier w Bydgoszczy

Dodano: 19.05.2023 | 15:16

Na zdjęciu: Z okazji jubileuszu konsulatu honorowego w Bydgoszczy, kolejną wizytę nad Brdą złożyła ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács.

Fot. Szymon Fiałkowski

Mija 10 lat od utworzenia konsulatu honorowego Węgier w Bydgoszczy. To czas aktywnego promowania związków Bydgoszczy z Węgrami, o co szczególnie dba konsul honorowy Marek Pietrzak. Z okazji jubileuszu kolejną wizytę nad Brdą złożyła ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács.

Marek Pietrzak został konsulem honorowym Węgier w Bydgoszczy w 2013 roku. Przez 10 lat udało mu się zbudować znakomite relacje z Węgrami, o czym świadczy kolejna – już piąta – wizyta ambasador w mieście. – Jego działania zaowocowały nie tylko w dziedzinie gospodarczej, ale też kulturalnej – powiedziała Orsolya Zsuzsanna Kovács. I dodała, że sama bardzo polubiła Bydgoszcz; jej mąż docenił natomiast obrazy Leona Wyczółkowskiego, który został jednym z jego ulubionych malarzy.

Dekada konsula Pietrzaka to wyróżnienie węgierskich śladów w historii Bydgoszczy: odsłonięcie nad Brdą rzeźby flisaka upamiętniającej hrabiego Czakiego – kartografa króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który wytyczył przebieg kanału Brda – Noteć, będącego prekursorem późniejszego Kanału Bydgoskiego (wcześniej imieniem Czakiego nazwano skwer przy ulicy Marcinkowskiego), nadanie rondu przy ulicy Rycerskiej i Zygmunta Augusta imienia Józefa Szügyi Trajtlera (naczelnika kolejowego urzędu ruchu w Bydgoszczy w latach 1920-1923) czy umieszczenie na ulicy Gdańskiej tablicy upamiętniającej wydarzenia z 1956 roku.

Codzienna praca Pietrzaka to – poza organizacją wydarzeń historycznych i kulturalnych – także pomoc obywatelom Węgier w sytuacjach trudnych: zarówno dotyczących rodziny, jak i zdrowia. – To często stresujące sprawy – nie ukrywał.

Z inicjatywy konsula odbywa się także Bydgoski Festiwal Kultury Węgierskiej. To cykliczne wydarzenie promujące kulturę tego państwa w Bydgoszczy oraz regionie kujawsko-pomorskim, które umacnia relacje bydgosko-węgierskie oraz regionalne. W tym roku uczestniczą w nim przedstawiciele międzynarodowej społeczności ze szkoły International School of Bydgoszcz.

Jubileusz 10 lat konsulatu połączony jest z prezentacją XIII edycji prezentacji wina „Bydgostia Consular Marek Pietrzak”. Ta wypromowana marka win z różnych regionów winiarskich sygnowana Bydgostia Consular jest oryginalnym nośnikiem promocyjnym miasta. Tegoroczne wino pochodzi z regionu Balatonboglár.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments