Bydgoszcz
3C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 3 • L 3
9C
Wt
10C
Sr
5C
Czw
2C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kultura100-lecie odzyskania niepodległości będziemy świętować kilka lat. Rozpoczęły się przygotowania
12.03.2017 | 09:13

100-lecie odzyskania niepodległości będziemy świętować kilka lat. Rozpoczęły się przygotowania

Odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu "Niepodległa 2018"

Na zdjęciu: Podczas spotkania przedstawiono propozycje akcji wchodzących w skład obchodów.

Fot. KPUW w Bydgoszczy

W piątek w urzędzie wojewódzkim odbyło się pierwsze posiedzenie roboczego zespołu „Niepodległa 2018”. Rozmowy poświęcone były obchodom stulecia odzyskania niepodległości.

Program „Niepodległa” zorganizowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakłada, że kulminacja obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przypadnie na 2018 rok, ale – z uwagi na fakt, że proces był rozłożony w czasie – świętowanie potrwa aż do 2021 roku.

W spotkaniu zespołu zajmującego się obchodami w województwie kujawsko-pomorskim wzięli udział: prof. Wojciech Polak – historyk, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej (przewodniczący zespołu), Edyta Cisewska – naczelnik delegatury IPN w Bydgoszczy, dr Sylwia Galij-Skarbińska – pracownik Katedry Konfliktów Politycznych na UMK w Toruniu, Barbara Maklakiewicz – wicedyrektor Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, prof. Mirosław Golon – dyrektor oddziału IPN w Gdańsku, Edmund Mikołajczak – historyk, honorowy obywatel Inowrocławia, Jacek Soliński i Jan Kaja – prowadzący Galerię Autorską w Bydgoszczy, gen. Zbigniew Nowek – działacz opozycji niepodległościowej, były szef Urzędu Ochrony Państwa, ks. Paweł Nowogórski – dyrektor Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku.

Wśród przedstawionych propozycji pojawiły się konkurs na pracę historyczną dla uczniów pod hasłem „Niepodległa”, rajd „Droga Do Niepodległości” upamiętniający powstanie Wielkopolskie, akcja „Sto drzew na stulecie Niepodległej” polegająca na posadzeniu po 100 drzew w każdej gminie, wystawa okolicznościowa w budynku urzędu wojewódzkiego przygotowana wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej ukazująca drogę naszego regionu do niepodległości, koncert okolicznościowy pod patronatem wojewody oraz biegi niepodległości w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu oraz Inowrocławiu.

Realizacja uroczystości związanych z programem ma kosztować nawet 200 mln zł. Pieniądze te mają pochodzić ze środków własnych (np. wpływy z biletów), budżetu jednostek samorządu terytorialnego, od partnerów zagranicznych oraz prywatnych darczyńców. Logo programu oparte zostało na słowie „niepodległa” pochodzącym z oryginalnego rękopisu marszałka Józefa Piłsudskiego.


Powiązane treści