Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 2 • L 1
9C
Pon
9C
Wt
10C
Sr
7C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI105 urodziny mieszkańca podbydgoskiej gminy. Życzenia przesłał mu marszałek województwa
08.02.2021 | 17:04

105 urodziny mieszkańca podbydgoskiej gminy. Życzenia przesłał mu marszałek województwa

Na zdjęciu: Jan Ciemnoczołowski w miniony piątek obchodził 105 urodziny.

Fot. mat. prasowy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego / archiwum

105 urodziny obchodził w miniony piątek (5 lutego) mieszkaniec Ciela (pow. bydgoski) Jan Ciemnoczołowski, któremu życzenia przesłał marszałek województwa.

Jan Ciemnoczołowski urodził się 5 lutego 1916 roku w Panowicach (dzisiejsze woj. lubuskie), jako najmłodszy z siedmiorga dzieci Marii i Piotra Ciemnoczołowskich. – Po wybuchu pierwszej wojny światowej jego ojciec został wcielony do armii i wysłany na front, a krótko po zakończeniu działań wojennych zmarł w wyniku ciężkiej choroby. W 1922 roku matka podjęła decyzję o powrocie do odrodzonej już Ojczyzny, a rodzina zamieszkała w Rogowie koło Żnina. Trudna sytuacja w okresie międzywojennym zmusiła pana Jana do podjęcia ciężkiej pracy zaraz po zakończeniu edukacji. Podczas drugiej wojny światowej, w 1943 roku, wywieziono go na roboty przymusowe w Alpach austriackich.  Latem 1945 roku, wraz z innymi robotnikami przymusowymi udało mu się przekroczyć szwajcarską granicę i powrócić w rodzinne strony – pisze w biogramie jubilata Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski.

Po powrocie do kraju Jan Ciemnoczołowski podjął się pracy na kolei, gdzie od szeregowego robotnika awansował do tytułu toromistrza. – Podczas pracy, jak wspomina, niejednokrotnie zmagał się z opresją ze strony peerlowskiej policji politycznej, ale zawsze pozostał wierny wyznawanym wartościom – przypomina urząd i dodaje, że jako toromistrz czuwał nad stanem technicznym m.in. unikalnej kolei wąskotorowej w powiecie żnińskim.

W 1976 roku, po 30 latach pracy, przeszedł na emeryturę. Od 14 lat mieszka w Cielu, pod opieką wnuka i jego żony. Z okazji 105 urodzin, życzenia oraz kosz produktów tradycyjnych przekazał jubilatowi marszałek województwa Piotr Całbecki. – Z okazji 105 urodzin przesyłam moje gratulacje oraz serdeczne życzenia zdrowia, spokoju i pogody ducha. Niech każdy nowy dzień będzie źródłem chwil pełnych radości i upływa w atmosferze miłości oraz wsparcia. A to, co w swojej dobroci ofiarowuje Pan innym, niechaj wraca zwielokrotnione ich troskliwością i zainteresowaniem. Żywię głęboką nadzieję, że codzienność przyniesie Panu spełnienie każdego z tych życzeń – napisał w życzeniach do jubilata marszałek.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
19 dni temu

Dlaczego, ten który wręcza prezent nie ma maseczki?

Małgorzata
Małgorzata
15 dni temu

Głupio życzyć 100 lat…więc życzę Panu zdrowia.

Joanna
Joanna
14 dni temu

Bo to zdjęcia sprzed 3 lat

Powiązane treści