Bydgoszcz
14C
Opady
72% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 14 • L 13
13C
Wt
16C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
16C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI105 urodziny mieszkańca podbydgoskiej gminy. Życzenia przesłał mu marszałek województwa
08.02.2021 | 17:04

105 urodziny mieszkańca podbydgoskiej gminy. Życzenia przesłał mu marszałek województwa

Na zdjęciu: Jan Ciemnoczołowski w miniony piątek obchodził 105 urodziny.

Fot. mat. prasowy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego / archiwum

105 urodziny obchodził w miniony piątek (5 lutego) mieszkaniec Ciela (pow. bydgoski) Jan Ciemnoczołowski, któremu życzenia przesłał marszałek województwa.

Jan Ciemnoczołowski urodził się 5 lutego 1916 roku w Panowicach (dzisiejsze woj. lubuskie), jako najmłodszy z siedmiorga dzieci Marii i Piotra Ciemnoczołowskich. – Po wybuchu pierwszej wojny światowej jego ojciec został wcielony do armii i wysłany na front, a krótko po zakończeniu działań wojennych zmarł w wyniku ciężkiej choroby. W 1922 roku matka podjęła decyzję o powrocie do odrodzonej już Ojczyzny, a rodzina zamieszkała w Rogowie koło Żnina. Trudna sytuacja w okresie międzywojennym zmusiła pana Jana do podjęcia ciężkiej pracy zaraz po zakończeniu edukacji. Podczas drugiej wojny światowej, w 1943 roku, wywieziono go na roboty przymusowe w Alpach austriackich.  Latem 1945 roku, wraz z innymi robotnikami przymusowymi udało mu się przekroczyć szwajcarską granicę i powrócić w rodzinne strony – pisze w biogramie jubilata Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski.

Po powrocie do kraju Jan Ciemnoczołowski podjął się pracy na kolei, gdzie od szeregowego robotnika awansował do tytułu toromistrza. – Podczas pracy, jak wspomina, niejednokrotnie zmagał się z opresją ze strony peerlowskiej policji politycznej, ale zawsze pozostał wierny wyznawanym wartościom – przypomina urząd i dodaje, że jako toromistrz czuwał nad stanem technicznym m.in. unikalnej kolei wąskotorowej w powiecie żnińskim.

W 1976 roku, po 30 latach pracy, przeszedł na emeryturę. Od 14 lat mieszka w Cielu, pod opieką wnuka i jego żony. Z okazji 105 urodzin, życzenia oraz kosz produktów tradycyjnych przekazał jubilatowi marszałek województwa Piotr Całbecki. – Z okazji 105 urodzin przesyłam moje gratulacje oraz serdeczne życzenia zdrowia, spokoju i pogody ducha. Niech każdy nowy dzień będzie źródłem chwil pełnych radości i upływa w atmosferze miłości oraz wsparcia. A to, co w swojej dobroci ofiarowuje Pan innym, niechaj wraca zwielokrotnione ich troskliwością i zainteresowaniem. Żywię głęboką nadzieję, że codzienność przyniesie Panu spełnienie każdego z tych życzeń – napisał w życzeniach do jubilata marszałek.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
3 miesięcy temu

Dlaczego, ten który wręcza prezent nie ma maseczki?

Małgorzata
Małgorzata
3 miesięcy temu

Głupio życzyć 100 lat…więc życzę Panu zdrowia.

Joanna
Joanna
3 miesięcy temu

Bo to zdjęcia sprzed 3 lat

Powiązane treści