Bydgoszcz
12C
Słonecznie
58% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 13 • L 11
8C
Wt
7C
Sr
6C
Czw
8C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiMiasto czerwone
06.11.2015 | 07:50

Miasto czerwone

I tak oto mamy MIASTO CZERWONE. Na jak długo? Aż zmądrzejemy. No właśnie. Aż.

Na zdjęciu: Miasto ludzi o lewicowych poglądach?

Fot. wolne zasoby

Teraz już bez emocji można popatrzeć na wyniki wyborów parlamentarnych w Bydgoszczy. Popatrzeć i ocenić. Wyniki głosowania są nader ciekawe. I co tu dużo mówić – tytuł tego tekstu jest uprawniony. Miasto czerwone. Dalej, mimo ustrojowych zmian, czerwone.

W naszej pięknej Bydgoszczy wcale nie wygrał PiS. Najwięcej głosów, najwięcej zwolenników mieli kandydaci PO – 49900. Na listy PiS-u głosowało 45271 wyborców. Różnica zatem całkiem spora. Na postkomunistów, czyli Zjednoczoną Lewicę i partię Razem głosowało   łącznie 21 343 osób , zaś na ugrupowanie Petru: 13 142. Z tego wynika, że 84385 bydgoszczan , więcej niż połowa wszystkich głosujących ( 151505) jest przepojona głęboką wiarą, że to co po lewej stronie lepszym jest. Lepszym dla nich i dla Polski.

Ciekawe i smutne jest porównanie wyników tzw. jedynek wyborczych list PiS i PO. Latos (PiS) zyskał w Bydgoszczy 19814 głosów , Pawłowicz (PO) 20877. Pozostali wiodący kandydaci PO w Bydgoszczy uzyskali lepsze wyniki niż ulokowani na pierwszych miejscach   PiS-u : Olszewski 8956, Piotrowska 8600 . Zaś Król – 5070 , Kownacki 5015.

Z ciekawostek nieco kompromitujących – pani wojewoda Mes otrzymała w Bydgoszczy 435 głosów, a jej zastępczyni Rusielewicz 411. To prawda ,że to i tak więcej niż liczą ich rodziny…

Co z wyników – wynika? – a no to , że głosującym na PO wystarczają kłamliwe , niespełniane obietnice. Mają w nosie wszystkie dziwne afery, które były udziałem ekipy rządzącej. PO się po prostu należy, na koszt mieszkańców całej Polski, jak powiedział to minister/marszałek Sikorski, lepsze, ponadstandardowe życie. Należy się, bo rządzą. O czym świadczy ilość głosów oddanych na Olszewskiego ?O łatwowierności delikatnie mówiąc. Znowu mu uwierzono, że coś dla Bydgoszczy zrobił czy załatwi? S-5, której budowa miała się rozpocząć także wg jego obietnic w roku 2011 zacznie się, jak Bóg da , w 2017 . Ale co tam, byle łudzić się obietnicami.

O czym świadczy takie ukochanie przez bydgoskich wyborców kandydatów Zjednoczonej Lewicy także tej ekstremalnej lewicy? O tym , że wielu bydgoszczan tęskni do czasów jej panowania, kiedy może nie opływali w dostatki ale mieli darmowe wczasy, a w pracy obowiązywała zasada- czy się stoi, czy się leży 2000 się należy.

I jeszcze jeden wniosek. PiS nie wykorzystał braku na listach PO wyborczej lokomotywy o nazwisku Sikorski. Przedstawiona oferta , jak widać z ilości głosów nie była dostatecznie dla bydgoszczan atrakcyjna. Z powodzeniem mogło być dla PiS-u 6-7 mandatów. Zabrakło strategii.

I tak oto mamy MIASTO CZERWONE. Na jak długo? Aż zmądrzejemy. No właśnie. Aż.

Konstanty Dombrowicz

Prezydent Bydgoszczy w latach 2002-2010
Konstanty Dombrowicz

Panel dyskusyjny


Podobne wpisy

Powiązane treści