Bydgoszcz
-2C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H -1 • L -3
1C
Wt
3C
Sr
3C
Czw
7C
Pt
7C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaKontrole biletów w komunikacji miejskiej: wzorujmy się na Wrocławiu!
19.11.2015 | 19:55

Kontrole biletów w komunikacji miejskiej: wzorujmy się na Wrocławiu!

Wrocławscy urzędnicy pokazali, że mieszkańców nie trzeba trakować jak potencjalnych przestępców. Lepiej zapobiegać łamaniu przez nich przepisów, niż ścigać ich za te wykroczenia.

Na zdjęciu: Wrocławski przewoźnik powinien stanowić wzór dla bydgoskich drogowców.

Fot. (GRAD)

Mało jest spraw, w których bydgoszczanie są tak bardzo zgodni, jak w przypadku niezadowolenia z jakości pracy kontrolerów biletów z cieszącej się zła sławą firmy Renoma. Niestety bydgoscy drogowcy nie wsłuchują się w skargi mieszkańców. Diametralnie odmienną postawę prezentuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne z Wrocławia, które pokazuje, iż nie trzeba każdego pasażera traktować jak potencjalnego gapowicza.

Jak najłatwiej przypomnieć mieszkańcom o konieczności kasowania biletów? Oczywiście za pomocą mediów. Jednak nie poprzez cykliczne relacjonowanie szarpanin w pojazdach komunikacji miejskiej, a poprzez ujawnienie, gdzie danego dnia można spodziewać się kontroli. – O tym, gdzie w MPK będą kontrole biletowe informujemy pasażerów od sierpnia 2014 roku. Raz w tygodniu wysyłamy mediom oraz publikujemy w naszych kanałach rozpiskę kontroli na cały tydzień. Nie podajemy oczywiście całego planu kontroli, uchylamy jedynie rąbka tajemnicy mówiąc, gdzie danego dnia pasażerowie na pewno trafią na kontrolerów. Oczywiście nie oznacza to, że nie zostaną skontrolowani na innych liniach. Naszą ideą nie było przygotowanie instrukcji dla gapowiczów, a działanie prewencyjne. Zależy nam na tym, by ludzie kasowali bilety, a le nie chcemy wystawiać wezwań do zapłaty, chcemy, by gapowicze omijali MPK z daleka. Dzięki naszym działaniom wszystkie lokalne media wprowadziły do swoich codziennych serwisów informacje podobnie jak o pogodzie, czy o fotoradarach, i codziennie informują o tym, gdzie danego dnia na pewno pojawią się kontrolerzy – tłumaczy Agnieszka Korzeniowska, rzeczniczka MPK Wrocław.

Taki system przynosi efekty. Oczywiście notorycznych gapowiczów, tych działających z premedytacją, nic nie przekona do kasowania biletów. Cykliczne przypomnienia w prasie, radio, telewizji i internecie uchronią jednak przed mandatem wielu zapominalskich. Dodatkowo przyjęta strategia nosi znamiona kampanii społecznej, która przypomina mieszkańcom o ich obywatelskim obowiązku „dorzucania się” do funkcjonowania publicznej komunikacji. – To sam w sobie dla nas ważny przekaz, bo mówi, tam, że nieodłącznym elementem korzystania z MPK jest kontrola biletowa. To, że ktoś dawno nie spotkał kontrolera, nie znaczy, że go wcale nie ma – dodaje Korzeniowska.

Czy w Bydgoszczy również powinno się informować o kontroli biletów?

Zobacz rezultat

O opinię na temat możliwości wprowadzenia podobnego pomysłu poprosiliśmy bydgoski Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Do sprawy wrócimy.


Powiązane treści