Bydgoszcz
13C
Słonecznie
73% wilgotność
Wiatr: 4km/h E
H 14 • L 11
15C
Wt
14C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
17C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI15 maja przeniesiemy się w czasie. W Parku Rozrywki – Majówka z historią!
11.05.2016 | 17:41

15 maja przeniesiemy się w czasie. W Parku Rozrywki – Majówka z historią!

Miłośnicy historii i rekonstrukcji historycznych na pewno będą usatysfakcjonowani...

Na zdjęciu: Plakat imprezy

Fot. materiały organizatora

Impreza rozpocznie się o godzinie 11 na terenie i w okolicach kompleksu Park Rozrywki-Zaginiony Świat. W programie m.in. prezentacja pojazdów, mundurów oraz wyposażenia wojskowego w wykonaniu 1.Pomorskiej Brygady Logistycznej.

Do średniowiecza przeniesiemy się za sprawą fundacji „Zamek Bydgoski”. Znajdziemy się w obozie historycznym z czasów zmagań Królestwa Polskiego z Zakonem Krzyżackim.

– Przeniesiemy się do czasów po wielkiej wojnie (1409 – 1411) a przed wojną głodową (1414) – tłumaczy Michał Pawlak, prezes organizacji. – Janusz Brzozogłowy, starosta i gospodarz na Zamku Bydgoskim, zwołuje już pobliskich rycerzy – również i tych z Prus, by uspokoić nastroje po obu stronach granicy. Ogłasza wspólne polowania i wszelakie zawody w pobliskiej bydgoskiej puszczy. Szybko jednak dochodzi do zwady kujawskich rycerzy z pruskimi. Brzozogłowy jako gospodarz, chcąc załagodzić całą sytuację, przekonuje rycerstwo, by konkurowało ze sobą w sposób honorowy i nienaruszający postanowień zawartego pokoju. Rycerze unoszą się dumą i przystają na propozycję Brzozogłowego – opowiada Pawlak  jednocześnie przybliżając motyw przewodni tegorocznej Majówki z historią.

Fundacja zaprosi do zwiedzania późnośredniowiecznego obozu rycerskiego ze stacjami tematycznymi. Będzie można spotkać prawdziwych rycerzy i damy dworu. Chętni przekonają się, czy są dobrymi łucznikami, a dla żądnych wrażeń o godzinie 14 przewidziana jest potyczka dwóch stronnictw rycerzy polskich i pruskich.  Oprócz tego przybyli na Majówkę z historią będą świadkami manewrów lekkiej piechoty.

 Swoje kramy wystawią rękodzielnicy, a Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprosi na plener malarski i projektowanie monet.


Powiązane treści