Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 5km/h ENE
H 17 • L 16
15C
Nd
14C
Pon
16C
Wt
15C
Sr
13C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI16-latka może być pełnoletnia! [RADCA W PIĄTEK]
girl-1848477_1920
19.06.2020 | 14:44

16-latka może być pełnoletnia! [RADCA W PIĄTEK]

Na zdjęciu: Radca Przemysław Piątek opisuje, w jaki sposób 16-latka może być uznawana za pełnoletnią.

Fot. Pixabay

Zgodnie z kodeksem cywilnym, pełnoletnim jest, kto ukończył lat osiemnaście. Tak też przyjęło się potocznie myślenie. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że pełnoletnią może być np. 16-latka. Jak to możliwe? O tym w dzisiejszym artykule.

Do sytuacji wskazanej powyżej dojdzie, gdy poprzez zawarcie małżeństwa przez małoletniego. Nie ma tu znaczenia, czy zawarcie małżeństwa nastąpiło po uzyskaniu wymaganego w takim wypadku zezwolenia, jednak w praktyce nie jest możliwe zaistnienie sytuacji innego dopuszczenia do zawarcia małżeństwa.. Zgodnie z tym przepisem nie może zawrzeć małżeństwa osoba niemająca lat osiemnastu. Jednak z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.

Są wiec trzy przesłanki, które pozwalają osobie niepełnoletniej zawrzeć małżeństwo. Po pierwsze musi być kobietą, po drugie musi ukończyć 16 lat, a po trzecie działać dla dobra rodziny. Tylko spełniając te trzy warunki sąd może wydać zgodę na zawarcie małżeństwa.

O ile kryterium płci i wieku jest jasne i klarowne, o tyle przesłanka zgodności z dobrem założonej rodziny może wywoływać spory. Odmowa zezwolenia powinna też nastąpić, jeżeli sąd opiekuńczy nabierze przekonania, że cechy osobiste przyszłego małżonka, który osiągnął już wymagany wiek, albo wpływ środowiska, w którym małżonkowie mieliby żyć, zagrażają osobie niemającej przepisanego wieku pod względem moralnym. Odmówić zezwolenia należy również wtedy, gdy małoletnia kobieta nie jest jeszcze pod względem fizycznym dostatecznie dojrzała do współżycia małżeńskiego, a zatem małżeństwo z tej przyczyny byłoby przedwczesne (Art. 10 KRO red. Pietrzykowski 2020, wyd. 6/K. Pietrzykowski). Ugruntowane jest już stanowisko, że sama ciąża nie jest wystarczającą przesłanką.

W  praktyce sądowej jako najczęstsze przykłady wskazujące na istnienie ważnych powodów podaje się:

1) urodzenie się dziecka ze stosunku stron zamierzonego małżeństwa;

2) ciążę wynikłą z takiego stosunku

3) istniejący już między stronami, co najmniej od dłuższego czasu, co najmniej zaś od kilku miesięcy, trwały związek faktyczny, nasuwający poważne prawdopodobieństwo zajścia kobiety w ciążę

(J. Winiarz, [w:] System PrRodz, s. 174; Z. Wiszniewski, [w:] Komentarz KRO, 1975, s. 39).

Podstawa prawna: art. cywilnego i art. 10 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Przemysław Piątek, radca prawny
tel.: 792-262-264
www.radcapiatek.pl

prawnik@metropoliabydgoska.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści