Bydgoszcz
-0C
Niebo głównie zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 6km/h NE
H 0 • L -2
-4C
Wt
-4C
Sr
-3C
Czw
-1C
Pt
-3C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacja160 km/h – taką prędkość osiąga nowy pociąg w regionie. Gdzie nim dojedziemy?
Bydgoszcz PKP Błonie
25.07.2016 | 13:03

160 km/h – taką prędkość osiąga nowy pociąg w regionie. Gdzie nim dojedziemy?

Z nowego elfa można korzystać od kilku dni.

Na zdjęciu: Po torach w regionie kursuje jeden z szybszych pociągów.

Fot. wolny dostęp / archiwum

Od kilku dni w naszym regionie zobaczyć można pociąg, który znacznie różni się od innych pojazdów. Nowy elektryczny zespół trakcyjny typu elf to pierwszy pociąg samorządu województwa, który może rozwinąć prędkość 160 km/h. 

Pociąg kursuje w barwach Przewozów Regionalnych na trasach Bydgoszcz-Tczew, Inowrocław-Bydgoszcz oraz Bydgoszcz-Toruń. Szybki elf ma umożliwić wykorzystanie efektów modernizacji linii kolejowych w kujawsko-pomorskim.

Skład, zakupiony prze samorząd województwa w bydgoskiej Pesie, ma 200 miejsc siedzących, windy, klimatyzację, urządzenia umożliwiające przewóz osób na wózkach inwalidzkich, system audiowizualny, ekologicznego toalety z przewijakiem dla niemowląt. Kolorystyka pojazdu ułatwia poruszanie się osób słabowidzących. Ponadto w pociągu można korzystać z bezprzewodowego Internetu.

Pociąg kosztował 20 mln zł. Ponad 12,5 mln tej sumy pokryły środki z rządowego Funduszu Kolejowego. To szósty tego typu pociąg, który po torach w Kujawsko-Pomorskiem. Wcześniej, w latach 2014-2015, pięć takich pojazdów zakupiono w ramach BiT-City.


Powiązane treści