Bydgoszcz
8C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 8 • L 7
9C
Pt
10C
Sob
9C
Nd
12C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKI21% samochodów osobowych w polskich firmach jest kupowane w ramach wynajmu długoterminowego. Co wtedy z ubezpieczeniem?
ubezpieczenie-auta
18.06.2019 | 16:33

21% samochodów osobowych w polskich firmach jest kupowane w ramach wynajmu długoterminowego. Co wtedy z ubezpieczeniem?

Na zdjęciu:

Fot.

Przedsiębiorstwa coraz częściej rezygnują z zakupu pojazdów na własność na rzecz wynajmu długoterminowego. Dane opublikowane przez PZWLP potwierdzają, że w polskich firmach 21% samochodów osobowych to właśnie auta użytkowane w ramach takiego najmu. Jak w takim przypadku wygląda kwestia ubezpieczenia pojazdu, które, de facto, nie jest własnością korzystającej z niego przedsiębiorcy?

Rzeczywiście, samochody użytkowane na zasadzie najmu długoterminowego pozostają własnością firmy, która je udostępnia. Dlatego też transakcja ta opiera się na płaceniu przez przedsiębiorcę za korzystanie z pojazdu, a z drugiej strony na pełnej opiece nad autem ze strony wynajmującego. Co to oznacza?

Ty płacisz czynsz za użytkowanie auta, a firma, która Ci je wynajmuje dba o jego sprawność i dopełnia wszelkich formalności. Wymiany opon lub oleju, coroczny przegląd, a także ubezpieczenia samochodu – to obowiązki wynajmującego, a nie najemcy.

wynajem-auta

Co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu, wynajmując samochód na firmę?

Jako najemca nie musisz martwić się o ubezpieczenia auta, ponieważ nie jesteś jego właścicielem, tylko użytkownikiem. Nie chodzi tu o lekceważenie obowiązku ubezpieczania pojazdu, ale o to, że wynajmujący na pewno sam o to zadbał. W umowie powinna zostać zawarta informacja o zakresie usługi związanej z udostępnianiem Ci samochodu.

Ubezpieczenie samochodu przeznaczonego na wynajem długoterminowy wiąże się zwykle z wyborem jednego z trzech pakietów: Economy, Optimum lub Premium. Różnią się one zakresem, a co za tym idzie, także ceną. Każdy pakiet ubezpieczeniowy zapewnia zazwyczaj pełną ochronę ubezpieczeniową, czyli składa się z OC, AC, assistance oraz NNW. Różnica polega jednak na zakresie usług w przypadku każdej polisy, np. assistance – mówi doradca klienta z serwisu porownywarka-oc-ac.pl.

Im większy pakiet, tym szerszy zakres ochrony i większe możliwości w kwestii serwisu czy naprawy. Przykładowo w wersji ekonomicznej nie ma ubezpieczenia opon, a pomoc w ramach assistance ogranicza się do wsparcia przy drodze i holowania do najbliższego warsztatu. W rozszerzonych wariantach ochrony ubezpieczeniowej otrzymasz już ubezpieczenie opon, a assistance obejmie również zakwaterowanie na czas naprawy auta lub organizację powrotu do domu dla Ciebie i podróżujących z Tobą osób.

wynajem-auta-a-ubezpieczenie

Ponadto pakiety ubezpieczeniowe dostępne przy wynajmie długoterminowym różnicuje wysokość tzw. franszyzy integralnej i franszyzy redukcyjnej. W przypadku wyboru ubezpieczenia AC na własny samochód, mógłbyś określić udział własny w usuwaniu szkody. Podobnie rzecz ma się przy najmie auta na firmę. Ubezpieczyciele określają wysokość kwoty, poniżej której nie wypłacą odszkodowania (franszyza integralna) oraz kwoty, o jaką każdorazowo zostanie pomniejszona rekompensata (franszyza redukcyjna).

Jeśli mówilibyśmy o ubezpieczeniu w wersji ekonomicznej, najczęściej wysokość obu franszyz wynosi po 1000 zł. W wariancie Premium będą one o połowę niższe, czyli równe 500 zł, a przy najszerszym pakiecie ochrony w ogóle nie musiałbyś martwić się o udział własny i minimalną wartość szkody, bo w tej opcji franszyzy nie obowiązują.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Michał Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michał
Gość
Michał

Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie OC i AC w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

Podobne wpisy

Powiązane treści