Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 4 • L 2
13C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
8C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kultura3 maja pierwszy z cyklu Koncertów Maryjnych z Różą
01.05.2018 | 17:47

3 maja pierwszy z cyklu Koncertów Maryjnych z Różą

Na zdjęciu: Koncerty potrwają odbywać się będą od 3-31 maja.

Fot. Stanisław Gazda

W dniach 3-31 maja rokrocznie odbywają się Koncerty Maryjne z Różą pod patronatem Narodowego Centrum Kultury oraz Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Tym razem to już VIII edycja Koncertów w znanej z cudownej akustyki bydgoskiej katedrze pw. Świętych Marcina. Koncerty ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości, zwanej też Matką Bożą z Różą z ołtarza głównego bydgoskiej katedry, organizowane są w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, u progu rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy w 1920 r. Wyrosły z przedwojennych tradycji chóralnych, z wdzięczności za odzyskaną niepodległość.

Organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, które korzeniami swej działalności sięga 1832 roku, we współpracy z Oddziałem Bydgoskim Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego, Urzędem Miasta Bydgoszczy i Parafią Katedralną pw. Świętych Marcina i Mikołaja oraz Ruchem Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Liczba wykonawców, zespołów muzycznych i wokalnych sięga tysiąca osób. Pierwszy raz wezmą w nich udział chóry zagraniczne, m.in. Chor Quarttetverein – z Bad Oyenhausen w Niemczech (135 lat tradycji). Swój udział zapowiedziały znane zespoły wyższych uczelni, szkół muzycznych Bydgoszczy, regionu i kraju, chóry osiedlowe i parafialne mające w swoim dorobku repertuar Maryjny. Są to znane chóry, by wspomnieć o obsypanych nagrodami: Chórze Collegium Medicum UMK pod dyrekcją prof. Janusza Staneckiego, Chórze Kameralnym Fermata pod dyrekcją M. Sibilskiego z Akademii Muzycznej w Poznaniu, Chórze Akademickim Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod dyrekcją dr. Benedykta Odyi, Żeńskim Zespole Wokalnym „Sigma” Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej zespoły muzyczne, a także złożone z muzyków renomowanych instytucji muzycznych. Pojawią się też solistki, jak: Mariola Rybicka-Miccio koncertująca także we Włoszech i Niemczech.

Tradycyjnie odbędą się 15-40 minutowe występy po mszy świętej kończącej się o godz. 18.30 w bydgoskiej Katedrze. Istnieje także możliwość zaprezentowania części repertuaru już podczas mszy w godzinach 18.00-18.30. Każdorazowo, na 5 minut przed nabożeństwem majowym, czyli o godz. 17.25, poprzedzi je Hejnał Maryjny odgrywany z dzwonnicy Katedry

Jak przed wojną, Koncerty Maryjne z Różą pozostają wierne formule prezentacji dorobku chóralnego i muzycznego. Sięgają do popadającego w zapomnienie repertuaru dawnych kompozytorów, ale też po współczesne pieśni ku czci Maryi. Ich wielkim walorem jest budzenie wrażeń religijnych i artystycznych oraz doskonalenie umiejętności warsztatowych szczególnie młodych wykonawców. Koncerty umożliwiają prezentację dorobku artystycznego nie tylko wybitnych solistów, wokalistów, muzyków ale także zespołów amatorskich popularyzujących kulturę muzyczną. Koncertom towarzyszą prelekcje poświęcone tradycjom chóralnym i kultowi pieśni Maryjnych.

Wstęp na Koncerty Maryjne z Różą jest bezpłatny. Słuchaczami mogą być wszyscy, którzy kochają piękno śpiewu chóralnego, w tym liczni turyści.

W Domu Polskim przy ul. Grodzkiej 1 w Bydgoszczy wygłoszone zostaną odczyty na temat kultu Matki Bożej, pieśni religijnych i wybitnych kompozytorów.


Podobne wpisy

Powiązane treści