[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

30 lat Solanusa. LOTTO-Bydgostia świętuje jubileusz i wspomina dawne wyprawy

Dodano: 17.05.2022 | 13:09

Na zdjęciu: W obchodach w Gdynii uczestniczyli przedstawiciele LOTTO-Bydgostia oraz zaproszeni goście, wśród których był m.in. prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Fot. mat. klubu LOTTO-Bydgostia

W ubiegły weekend (14-15 maja) w Gdyni odbyły się uroczystości związane z 30. rocznicą wodowania bydgoskiego jachtu Solanus działającego w ramach sekcji Żeglarstwa Morskiego RTW LOTTO-Bydgostia. Uczestniczyli w nich przedstawiciele LOTTO-Bydgostia oraz zaproszeni goście, wśród których był m.in. prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Zwodowanie i ochrzczenie Solanusa nastąpiło 2 maja 1992 roku w Górkach Zachodnich zlokalizowanych na terenie Gdańska. Od tego czasu jacht wraz z załogą odbył już wiele rejsów. Do najważniejszych wypraw można zaliczyć na przykład rejs dookoła Islandii, na Spitsbergen czy opłynięcie obu Ameryk Morskim Szlakiem Polonii, które trwało aż 502 dni. Najdłuższy rejs tej jednostki odbył się w latach 2010-2011, a przepłynięcie Przejścia Północno-Zachodniego nastąpiło 19 września 2010 r. o godz. 17:56 czasu miejscowego.

Podczas tegorocznych uroczystości w Gdyni wspomniano te oraz inne przygody załogi jachtu. Oprócz tego wręczono również okolicznościowe upominki i podziękowania. Ponadto na ręce włodarza miasta nad Brdą przekazano tablicę żeliwną z wizerunkiem Bydgoszczy, czyli macierzystego portu Solanusa.

W ramach obchodów w Gdyni w Yach Park Marina, gdzie obecnie zacumowany jest jacht, każdy mógł zwiedzić Solanusa, a nawet odbyć krótki rejs po zatoce. Atrakcje muzyczne zapewnił występ zespołu Własny Port.

Kapitan Solanusa, Bronisław Radliński opowiedział też o planach na kolejne wyprawy, a przede wszystkim głównym celu członków sekcji Żeglarstwa Morskiego klubu RTW LOTTO-Bydgostia: – Byłoby wspaniale po raz pierwszy opłynąć Grenlandię. Do tej pory żaden jacht nie przeszedł tak daleko na północ. Chciałbym żeby bydgoski jacht był pierwszy, który coś takiego zrobi.

Życzymy zatem realizacji tego planu oraz samych pomyślnych wiatrów!