Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
58% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 16 • L 13
16C
Pon
10C
Wt
13C
Sr
4C
Czw
8C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI40 lat w służbie Kościoła i bydgoskich Wyżyn [ZDJĘCIA, AUDIO]
12.11.2016 | 22:21

40 lat w służbie Kościoła i bydgoskich Wyżyn [ZDJĘCIA, AUDIO]

Parafię pw. Świętych Polskich Braci Męczenników przed czterdziestoma laty erygował Prymas Polski Stefan kardynał Wyszyński.

Na zdjęciu: Okolicznościowe, jubileuszowe wydawnictwa poświęcone 40-leciu parafii.

Fot. Stanisław Gazda

Kiedy po wieloletnich staraniach uzyskano wreszcie pozwolenie na budowę nowego kościoła w Bydgoszczy na Wyżynach i erygowania parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników dekretem z 15 sierpnia 1976 roku wydanym przez Prymasa Polski Stefana kardynała Wyszyńskiego, nikt nie przypuszczał jak szczególne będzie to miejsce w dziejach naszego miasta..

Jego wyjątkowość polega m.in. na tym, że kościół pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, był jednym z nielicznych na świecie, który z nazwy wspomniany został w homilii św. Papieża Jana Pawła II. Miało to miejsce w trakcie jego pielgrzymki do Bydgoszczy 7 czerwca 1999 roku. Z tej świątyni na męczeński szlak wyruszył kapłan-męczennik – błogosławiony Jerzy Popiełuszko.

Dzisiaj pod przewodnictwem arcybiskupa Jana Romeo Pawłowskiego z Rzymu, w Sanktuarium Nowych Męczenników sprawowana była msza święta dziękczynna za 40 lat istnienia parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, w intencji zmarłych i żyjących budowniczych kościoła, w tym jego pierwszego proboszcza śp. ks. Romualda Biniaka oraz za zmarłych i żyjących parafian.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej ks. bp. Jan Tyrawa, wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, księża którzy bądź to wywodzą się z tej parafii, bądź pracowali w niej w minionym czterdziestoleciu, a także licznie przybyli parafianie.

Homilię przypominającą dzieje parafii i kościoła na Wyżynach wygłosił arcybiskup Pawłowski (fragmenty w relacji dźwiękowej). Po niej odczytane zostało specjalne błogosławieństwo dla parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, którego duszpasterzom i wiernym, ale też pracownikom i pensjonariuszom Hospicjum im. bł. ks. J. Popiełuszki udzielił papież Franciszek. Na zakończenie bp. Jan Tyrawa wspomniał i wyraził wdzięczność dziś emerytowanemu księdzu Lucjanowi Wiśniewskiemu, od którego tak naprawdę wszystko się zaczęło.

W niedzielę, 13 listopada, o godzinie 10.15 w Sanktuarium Nowych Męczenników odprawiona zostanie suma odpustowa.

Posłuchajcie relacji dźwiękowej z uroczystości:


Powiązane treści