Bydgoszcz
17C
Słonecznie
82% wilgotność
Wiatr: 3km/h NE
H 18 • L 16
24C
Czw
24C
Pt
25C
Sob
24C
Nd
25C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKI5 powodów, dla których warto pomyśleć o zakupie samochodu elektrycznego
Charging electro car at the electric gas station
24.10.2019 | 09:41

5 powodów, dla których warto pomyśleć o zakupie samochodu elektrycznego

Na zdjęciu:

Fot.

Samochody elektryczne mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Sporne pozostają kwestie finansowe, ekologiczne czy związane z wygodą użytkowania. To one pozwalają ocenić, czy posiadanie takiego pojazdu przyniesie korzyści, czy straty. Poniżej przedstawiamy 5 argumentów przemawiających za tym, żeby rozważyć zakup auta elektrycznego.

1. Pozwala oszczędzić na paliwie

Dużo mówi się o rosnących cenach paliwa. Zresztą zmiany w cennikach na stacjach benzynowych są zauważalne niemal z dnia na dzień. Ostatnio oscylują w granicach 5 zł (benzyna i diesel) oraz 2 zł (gaz). Spalanie na poziomie 8 l generuje koszt 40 zł za przejechanie 100 km.

Tymczasem samochody elektryczne, napędzane energią “z gniazdka” wychodzą nieco lepiej pod względem kosztów ładowania. Akumulator samochodu elektrycznego można ładować, korzystając z domowego gniazdka. Wówczas opłata za zużycie prądu będzie uwzględniona w miesięcznym rozliczeniu. Zwykle koszt za 100 km zamyka się w kwocie 20 zł. Będąc poza domem, można używać bezpłatnych ładowarek, np. umieszczonych przy marketach (tych nie ma jednak zbyt wiele). Dostępne są też płatne ładowarki. W ich przypadku opłata naliczana jest za 1 kWh (od 0,99 zł do 2,69 zł) i daje około 30 zł za przejechanie 100 km.

2. Przystępna składka ubezpieczeniowa dla samochodów elektrycznych

Chociaż mogłoby się wydawać, że ubezpieczenie samochodu elektrycznego będzie sporym wydatkiem ze względu na niektóre cechy zwiększające ryzyko kolizji (automatyczna jazda, większa czułość przy ruszaniu i hamowaniu), to okazuje się, że ceny polisy wcale nie są wysokie. Na https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-samochodu-elektrycznego-i-hybrydy/ podano koszt ubezpieczenia elektrycznego pojazdu. W sierpniu 2019 roku użytkownik porównywarki ubezpieczeń Mubi – 38-latek z Czarnej, właściciel Mitsubishi i-MiEV – wyliczył OC za 421 zł. Równie atrakcyjne cenowo oferty otrzymali:

  • 50-letnia kobieta z Palędzia, właścicielka Nissana Leaf – 426 zł,
  • 53-letni mężczyzna z Dębego, właściciel Smarta fortwo – 427 zł,
  • 37-letni mężczyzna z Bydgoszczy, właściciel Tesli Model S – 450 zł.

– Najtańsze OC dla samochodu elektrycznego jest na porównywalnym poziomie, co tanie OC auta z silnikiem spalinowym. Oczywiście wśród właścicieli pojazdów elektrycznych zdarzali się także ci, którzy otrzymywali nieco wyższe składki, ale kalkulacje wykonane w porównywarce OC Mubi pokazują, że nawet pakiety ubezpieczeń można uzyskać za niewielkie pieniądze. Przykładowo OC + ASS dla samochodu elektrycznego jest dostępne za 492 zł – komentuje Monika Strzała z porównywarki ubezpieczeń mubi.pl.

Należy pamiętać, że każdorazowo na cenę ubezpieczenia chroniącego odpowiedzilność cywilną składa się wiele czynników. Zarówno tych dotyczących ubezpieczanego pojazdu, jak i kierowcy.

3. Cicha jazda zwiększa komfort

Plusem poruszania się samochodem elektrycznym jest z pewnością ograniczona emisja dźwięków pracy silnika. Dzięki temu jazda takim autem jest dużo bardziej komfortowa zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażerów. Ten pierwszy jest w stanie kontrolować to, co dzieje się wokół (szybciej usłyszy chociażby nadjeżdżającą karetkę czy wóz strażacki, który jedzie na sygnale). Pasażerowie mogą z kolei prowadzić spokojną konwersację, niezakłóconą niepotrzebnymi odgłosami samochodu.

4. Użytkowanie samochodu elektrycznego pomaga chronić środowisko

Ekologiczne rozwiązania spotykają się z coraz większą aprobatą Polaków. Podczas gdy samochody z silnikami spalinowymi to jedne z głównych przyczyn smogu, auta elektryczne pozwalają ograniczyć emisję niebezpiecznych dla człowieka i środowiska substancji. Trzeba jednak pamiętać, że do wyprodukowania energii elektrycznej, która napędza ekologiczne pojazdy, także używane są źródła nieodnawialne, jak węgiel. Dlatego samochody elektryczne będą wsparciem ekologicznych działań przede wszystkim wtedy, gdy energia wykorzystywana do ładowania elektryków czy hybryd będzie pochodziła chociażby z paneli fotowoltaicznych.

5. Prosta konstrukcja = tańsze serwisowanie

Na korzyść samochodów elektrycznych działa również ich prosta konstrukcja. Nieskomplikowana budowa układu napędowego (silnik elektryczny, sterowniki i baterie) to mniej elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu i generować koszty związane z naprawą. Dbając o tę istotną część auta, trzeba pamiętać właściwie jedynie o regularnej wymianie płynu chłodzącego baterie (co 4 lata) i oleju w przekładni napędowej (co 160 tys. km). Poza tym warto pamiętać o wymianie filtra kabinowego, który zwiększa komfort podróżowania.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne wpisy

Powiązane treści