Bydgoszcz
11C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 13 • L 10
20C
Pon
20C
Wt
20C
Sr
23C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostki5 przykazań dobrej hodowli
26.01.2021 | 13:29

5 przykazań dobrej hodowli

Na zdjęciu: Kontrolowanie masy ciała, to cenna informacja dotycząca przyrostu zwierząt.

Fot. mat. autora

Hodowca. Osoba, której nigdy nie zabraknie mleka do kawy. W poszukiwaniu jajek wybiera się na spacer po kurniku. Ma także dostęp do najlepszego mięsa i jego przetworów. W dodatku ręczy za jakość tych produktów. Łatwiej napisać, trudniej wykonać. Każdy hodowca wie, jak wiele wysiłku się z tym wiąże. Czy uda się to rozpisać w pięciu przykazaniach dobrej hodowli? Nie przekonamy się, nim nie spróbujemy.

Po pierwsze: jedzenie ma znaczenie

Hodowca ma w sobie wiele z dietetyka. Nim podejmie decyzję o dawce i rodzaju paszy dla stada, wykonuje wnikliwe obserwacje. Sprawdza między innymi wagę zwierząt. Kontrolowanie masy ciała, to cenna informacja dotycząca przyrostu zwierząt. Hodowca ocenia także kondycję oraz stan zdrowia stada. Nie bez znaczenia pozostaje obserwacja zachowań zwierząt. Te cztery czynniki mają decydujący wpływ na wybór najkorzystniejszego żywienia. Dostarczają informacji o konieczności wprowadzenia zmian lub ewentualnych niedoborach. Jakość produktów w żywieniu zwierząt ma znaczenie nie tylko ze względu na stan zdrowia hodowli. Stanowi istotny element w łańcuchu pokarmowym. Dlaczego? Bo istotnie wpływa na stan produktów końcowych, np. jaj, mleka lub mięsa, które spożywają konsumenci. Dlatego poza kaloryczną paszą, wielu hodowców korzysta z suplementów, witamin oraz minerałów.

Hodowla Bydło

Po drugie: doładuj energię

Jednym ze słów wywołujących ciarki u hodowcy jest ketoza. To poważna choroba metaboliczna, która ma znaczący wpływ na kondycję bydła mlecznego. Zwierzę jest apatyczne i wyraźnie osłabione, a co za tym idzie, spada jego wydajność. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Hodowcy działają zapobiegawczo. Stosują odpowiednie preparaty, które zapewnią krowom zdrowy start w cykl produkcyjny mleka.

Po trzecie: wygodne M

Niektóre zwierzęta hodowlane mają silnie rozwinięte instynkty stadny, obronny lub macierzyński. Są to aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy organizacji warunków bytowania. Chodzi nie tylko o swobodę poruszania się. Warto uwzględnić jakość ściółki oraz wentylację i oświetlenie pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta. By o nie zadbać, hodowcy korzystają z preparatów o działaniu dezynfekującym, a także absorbującym wilgoć. To prosty sposób na poprawę zdrowotności zwierząt i zwiększenie efektywności hodowlanej.

Po czwarte: bez oleju ani rusz

Jesteś hodowcą trzody chlewnej? A może posiadasz konie? W takim razie powinieneś zadbać, by w żywieniu tych zwierząt nie zabrakło wysokiej jakości olejów. W przypadku trzody chlewnej, dodatek tłuszczu pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego do paszy poprawia jej jakość. Przekłada się to na zdrowie zwierząt. W przypadku koni rekomenduje się olej lniany tłoczony na zimno. Takie urozmaicenie diety ma korzystny wpływ na wygląd sierści konia oraz działa wzmacniająco na kopyta.

Po piąte: nie działaj w pojedynkę

Doświadczony hodowca ma za sobą sztab ludzi, którzy pomagają w jego codziennej pracy. Pozostaje w stałym kontakcie z weterynarzem, który dba o dobrą kondycję zdrowotną zwierząt. Cennym kontaktem jest także dostawca produktów niezbędnych w codziennej pielęgnacji zwierząt hodowlanych. Dlatego sklep internetowy mojahodowla.pl jest partnerem w codzienności każdego hodowcy. Posiadamy produkty, które wspomagają hodowlę bydła, trzody chlewnej, drobiu, gołębi oraz koni. Na naszych wirtualnych półkach znajdziesz witaminy, suplementy, składniki mineralne, a także zakwaszacze. Dysponujemy także skutecznymi środkami do dezynfekcji kurników, obór czy chlewni. Pomożemy Ci zadbać o zdrowie i doskonałą kondycję Twojego stada!

Hodowla Trzoda

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Powiązane treści