Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

60-latek z Bydgoszczy udawał żołnierza armii USA i wraz z żoną oszukiwał kobiety

Dodano: 09.07.2023 | 07:59

Na zdjęciu: Policjanci z Kostrzyna nad Odrą ustalili, że małżeństwo z Bydgoszczy dokonało siedmiu oszustw.

Fot. Szymon Fiałkowski/zdj. ilustracyjne

60-letni bydgoszczanin udawał żołnierza, lekarza i przedsiębiorcę. Wszystko po to, by wyłudzić pieniądze od kobiet, którym obiecywał wspólne życie – w dodatku w procederze uczestniczyła jego… żona. Policjanci z Kostrzyna nad Odrą ustalili, że małżeństwo z Bydgoszczy dokonało siedmiu oszustw.

Sprawa zaczęła się od zgłoszenia mieszkanki Kostrzyna nad Odrą (województwo lubuskie). Ta zorientowała się, że znajomość z mężczyzną, podającym się za żołnierza armii Stanów Zjednoczonych jest reżyserowana na potrzeby oszustwa. Kobieta powiedziała policjantom że w 2021 roku poznała go w internecie i zaczęła z nim regularnie korespondować.

Na pewnym etapie znajomości mężczyzna przekazał, że niebawem przechodzi na emeryturę, chciałby przyjechać do Polski i zamieszkać z kobietą. Rzekomy żołnierz miał wysłać do Polski swoje rzeczy osobiste i oszczędności. Przekazał jednak, że paczka została zatrzymana przez celników. Z uwagi na to, ze wszystkie oszczędności były w przesyłce, nie był w stanie pokryć kosztów. Poprosił o przelew na kwotę 47 tysięcy złotych. Po ich przekazaniu kobieta otrzymała kolejną informację o problemie z przesyłką i konieczności wykonania następnego przelewu. Kobieta zorientowała się, że została zmanipulowana i złożyła zawiadomienie – informuje kom. Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.


WAŻNE: Lato utrudnień. Od poniedziałku nie przejedziesz Bronikowskiego na Grunwaldzką!


Nad sprawą pracowali policjanci kostrzyńskiego komisariatu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Słubicach. W toku postępowania ustalono, że za oszustwem stoi… 60-letni mieszkaniec Bydgoszczy i jego 54-letnia żona. Śledczy zabezpieczyli materiał dowodowy – okazało się, że mieszkanka Kostrzyna nie jest jedyną ofiarą przestępców. – W każdym przypadku mechanizm działania był podobny. Rozmówca podawał się za żołnierza, lekarza czy przedsiębiorcę, a po dłuższej znajomości prosili o przelanie wysokich kwot pieniędzy – dodaje Jaroszewicz.

Para oszustów naraziła kilka kobiet na straty w wysokości 200 tysięcy złotych. Małżeństwo usłyszało siedem zarzutów oszustwa. W trakcie prowadzonego postępowania zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości 200 tysięcy złotych na poczet przyszłych kar. Postępowanie, prowadzone pod nadzorem słubickiej prokuratury, zakończyło się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia. Teraz sąd zadecyduje o dalszych losach oskarżonych o oszustwa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments