Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 4km/h SE
H 7 • L 4
1C
Nd
1C
Pon
2C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnale63-letnia kobieta chciała popełnić samobójstwo. Niebezpieczna akcja ratunkowa na Wiśle
sierz_juliusz_lewandowski_KMPTorun
27.01.2020 | 19:28

63-letnia kobieta chciała popełnić samobójstwo. Niebezpieczna akcja ratunkowa na Wiśle

Bohaterska postawa jednego z funkcjonariuszy zapobiegła tragedii.

Na zdjęciu: Sierż. Juliusz Lewandowski, który w ubiegły piątek uratował tonącą w Wiśle kobietę.

Fot. KMP Toruń

Toruński policjant uratował życie 63-latce, która w miniony piątek rzuciła się do Wisły z Bulwaru Filadelfijskiego. Działania utrudniał fakt, że całe zdarzenie miało miejsce już po zmroku.

Niecodzienna akcja rozpoczęła się od zgłoszeniu o zaginięciu 63-letniej kobiety. Z informacji od osoby zgłaszającej wynikało – jak relacjonuje mł. asp. Wojciech Chrostowski z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu – że chce ona targnąć się na swoje życie.

Funkcjonariuszom z komisariatu na Rubinkowie udało się ustalić, że kobieta była widziana na nabrzeżu Wisły – właśnie w okolicach wspomnianego Bulwaru Filadelfijskiego. – Podczas jego przeszukiwania na wysokości ulic: Żeglarskiej i Łaziennej funkcjonariusze zauważyli kobietę idącą na najniższym poziomie bulwaru – dodaje Chrostowski. Jak dodaje, na widok mundurowych 63-latka wskoczyła do Wisły. Nie reagowała na próby wyciągnięcia jej z wody, nie zamierzała również chwycić lin i kół ratunkowych rzucanych przez policjantów.

Zapadła więc decyzja o zwiększeniu liczby funkcjonariuszy potrzebnych do ratowania desperatki. Nurt Wisły ściągał ją w kierunku mostu Piłsudskiego. Jak podkreślają policjanci, kobieta zaczęła tracić siły i zanurzać się pod powierzchnię wody. Wtedy do rzeki wskoczył sierż. Juliusz Lewandowski z komisariatu na Podgórzu. Pokonał kilkanaście metrów w wodzie, po czym chwycił kobietę i odholował w bezpieczne miejsce. Tam czekali już kolejni policjanci, którzy pomogli w wyciągnięciu kobiety na brzeg.

63-letnia niedoszła samobójczyni trafiła pod opiekę lekarzy. – Dramatyzmu całej sytuacji dodawał fakt, że akcja ratunkowa była prowadzona na wartkim nurcie Wisły już po zapadnięciu ciemności – zaznacza mł. asp. Chrostowski. Woda w momencie podejmowania akcji miała zaledwie 2-3 stopnie Celsjusza.

Sierż. Lewandowski, który podjął się niebezpiecznej, ale udanej, próby ratowania 63-latki służy w policji od trzech lat. Ma kwalifikacje ratownika oraz jest członkiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. We wtorek przed południem spotka się z wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem, który chce osobiście podziękować mu za bohaterską postawę.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści