Bydgoszcz
15C
Niebo częściowo zachmurzone
69% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 16 • L 15
16C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
17C
Sob
18C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKI7 grzechów głównych w CV – tych błędów unikaj
13.10.2020 | 08:00

7 grzechów głównych w CV – tych błędów unikaj

Na zdjęciu: Dobrze przygotowane CV może być przepustką do zdobycia wymarzonej pracy.

Fot. mat. autora

Od znalezienia do otrzymania wymarzonej pracy często dzieli jedno spotkanie. Jednak, aby do niego doszło potrzebne jest dobrze przygotowane CV. Jakich błędów szczególnie nie można w nim popełnić? Zobaczcie nasze podpowiedzi.

1. Wszystko na raz

Najbardziej rzucającym się w oczy błędem jest zbyt długie CV. Przyjmuje się, że powinno mieć ono jedną stronę A4. Jednak czasami zmieszczenie wszystkiego na takiej powierzchni wydaje się nierealne. Ale czy to oznacza, że należy wypisywać wszystko? NIE! W CV powinny znaleźć się najważniejsze informacje oraz dodatkowe treści, które będą istotne pod kątem konkretnego stanowiska pracy, branży czy nawet firmy. To takie informacje są najważniejsze dla pracodawcy i przydadzą mu się o wiele bardziej niż informacje o dodatkowych kursach czy zainteresowaniach niezwiązanych z tym, co miałbyś wykonywać podczas pracy u niego. Zbyt długie CV może też zniechęcić do zapoznania się z jego zawartością.

2. Nieodpowiednie zdjęcie lub jego brak

Selfie w lustrze czy fotka na plaży mogą być dobrymi zdjęciami, ale nie w dokumentach mających pokazać profesjonalizm i doświadczenie. Oczywiście ocenianie ludzi poprzez wygląd nie jest w porządku, ale człowiek robi to podświadomie. Na podstawie fotografii w CV powstaje już pierwsze wrażenie o osobie, która ubiega się o daną pracę. W późniejszym etapie rekrutacji może ono ulec zmianie, ale to ten pierwszy moment jest najważniejszy. Brak zdjęcia też może zostać źle odebrany. Dobre zdjęcie do CV powinno spełniać trzy zasady: jest aktualne, zrobione na neutralnym tle, w odpowiednim eleganckim lub pół-eleganckim stroju.

3. Brak zgody na przetwarzanie danych osobowych

Jedno zdanie ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych to przepustka do dalszych działań ze strony rekrutera. Bez niej nie może on nic zrobić – nie ma nawet prawa zadzwonić z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Taka wzmianka powinna pojawić się w stopce dokumentu. Wzór klauzuli RODO można znaleźć m.in. na stronie CVHero.com. Co ważne, jej zamieszczanie jest niezbędne w Polsce. W przypadku ubiegania się o stanowisko u zagranicznego pracodawcy zgoda na przetwarzanie danych nie jest wymagana, chyba, że w ogłoszeniu o pracę pojawia się informacja o jej zamieszczeniu.

4. Nieprofesjonalny e-mail

Podanie w CV adresu mailowego założonego jeszcze w szkole podstawowej może nie być dobrym pomysłem. Szczególnie jeśli w jego nazwie pojawia się zwrot taki jak „buziaczek”, „misiek” czy inne zdrobnienie. Zdecydowanie nie świadczy to o profesjonalizmie. Kiedy ubiegamy się o pracę należy korzystać z adresu będącego kombinacją imienia i nazwiska. E-mail najlepiej zakładać na domenach takich jak: Google, Wirtualna Polska, Onet, Interia itp.

5. Błędy ortograficzne i językowe

Przesyłanie CV bez wcześniejszej korekty to kolejny grzech. Literówki, błędy ortograficzne, gramatyczne czy stylistyczne zdarzają się każdemu. Nie wszystkie pomyłki zostaną wskazane przez program tekstowy. A już szczególnie, gdy w życiorysie pojawiają się słowa lub zdania w języku obcym. Niektóre tłumaczenia mogą rozbawić rekrutera, ale raczej nie są dobrą zachętą do dalszego kontaktu. Przed wysłaniem CV warto jeszcze raz dokładnie mu się przyjrzeć, a najlepiej poprosić kogoś innego o przeczytanie dokumentu, by wykryć ewentualne błędy.

6. Nieaktualne dane kontaktowe lub ich pominięcie

Numer telefonu i adres mailowy to podstawowe informacje, które umożliwiają pracodawcy kontakt z potencjalnym nowym pracownikiem. Bez nich pojawia się problem, który może skutkować odrzuceniem CV. Tak samo nieaktualne dane kontaktowe mogą doprowadzić do tego, że nie uda się nawiązać kontaktu i zaproszenie na spotkanie przepadnie. Przed wysłaniem życiorysu warto dwa razy sprawdzić, czy są w nim wszystkie dane potrzebne pracodawcy do kontaktu. Brak ich lub błąd pozwala przypuszczać, że kandydat jest osobą nieuważną lub roztrzepaną.

7. Zły format pliku

Przed wysłaniem CV należy jeszcze zadbać o to, by rekruter zobaczył dokument w takiej samej formie jak Ty. Znaczenie ma tu odpowiedni zapis pliku. Powinien on być przesłany w formacie .pdf, co gwarantuje, że nic się nie zmieni w wyglądzie dokumentu i pracodawca zobaczy dokładnie taki życiorys, jaki stworzyłeś. Ponadto takiego pliku nie można edytować, więc znika ryzyko zmanipulowania informacji. Nie należy przesyłać CV w formacie .doc, gdyż taki plik może być inaczej wyświetlany na innym komputerze. Wszystko zależy od posiadanej wersji programu tekstowego czy systemu operacyjnego.


Podobne wpisy

Powiązane treści