Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 5 • L 3
1C
Sr
1C
Czw
0C
Pt
4C
Sob
3C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego: Cześć i Chwała Bohaterom!
Pomnik Powstania Warszawskiego
01.08.2016 | 20:22

72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego: Cześć i Chwała Bohaterom!

Uroczystości upamiętniły bohaterstwo Kolumbów.

Na zdjęciu: Pomnik Powstania Warszawskiego w Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

Msza święta w kościele garnizonowym rozpoczęła bydgoskie obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które następnie przeniosły się pod pomnik Powstania Warszawskiego, u zbiegu ulic Gdańskiej i Czerkaskiej, gdzie parlamentarzyści, władze: rządowe i samorządowe regionu oraz Bydgoszczy, przedstawiciele wyższych uczelni, konsulów honorowych, a także kombatanci, harcerze, przedstawiciele wojewódzkich i miejskich służb, inspekcji i straży, organizacji społecznych i pozarządowych oraz mieszkańcy miasta (w tym kibole „Zawiszy”) oddali hołd bohaterom.

Dzisiaj, z perspektywy 72 lat, jakie mijają od tamtego okresu, bardziej rozumiemy i doceniamy ten zbrojny czyn mieszkańców naszej stolicy. Wszyscy oni, dobrowolnie, młodzi, starzy, duchowni, świeccy, ludność cywilna, wojsko, harcerze – zespolili się w jedno. Jakże to jest ważne w dzisiejszych czasach, kiedy Polsce potrzeba tej jedności, harmonijnej współpracy wszystkich ludzi, niezależnie od wieku, wykształcenia, stanu. Potrzeba zjednoczenia wokół jednego celu, jakim jest dobro naszej umiłowanej ojczyzny – mówił do zgromadzonych ks. płk Zenon Surma, proboszcz wojskowej parafii pw. Matki Bożej Królowej Pokoju.

Po wybrzmieniu  przejmującego dźwięku syren, przypominającego tych, którzy 72 lata temu walczyli i ginęli za wolność, głos zabrał reprezentant Koła Terenowego Związku Powstańców Warszawskich Tadeusz Łopaciński. –Przyszedłem dzisiaj na tę uroczystość, aby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby przebiegła w należytej oprawie i zachęcić do odwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej w Warszawie. Tam jest obraz tych walk, przedstawiony w bardzo dostępny sposób. – mówił uczestnik Powstania Warszawskiego.

Anna Mackiewicz, zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy zauważyła, iż kwestie historyczne wciąż są i będą przez historyków i naukowców różnie analizowane i interpretowane – jednak żadne historyczne opinie nigdy nie zmienią naszej oceny niepodważalnego bohaterstwa i zasług Powstańców – tę wspaniałą personifikację wzniosłego polskiego ducha, który trwał w narodzie przez wszystkie lata niedoli i przejawił się w heroicznej walce o każdą, zajętą przez wroga ulicę stolicy.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz powiedział, że żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego wypełnili słowa składanej przysięgi z najwyższym poświęceniem. Pozostali do końca wierni ojczyźnie, która była dla nich ważniejsza od własnego życia. Ofiarność i poświęcenie powstańców warszawskich na pewno nie były daremne. Broniąc wolności i niepodległości ojczyzny w  tak tragicznej sytuacji pokazali, jak bezcenne i podstawowe są to wartości dla każdego narodu i państwa – dodał wojewoda.

-Zarówno mieszkańcy Warszawy, jak i ci młodzi żołnierze z biało-czerwonymi opaskami na ramieniu, krwią spisali testament miłości i poświęcenia, któremu dorównać nie będzie chyba w stanie, ani obecne, ani żadne przyszłe pokolenia – mówił w swoim wystąpieniu Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski.

Na koniec uroczystości,  pod pomnikiem Powstania Warszawskiego złożone zostały wiązanki kwiatów.

 

 

 


Powiązane treści