Bydgoszcz
20C
Niebo częściowo zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 22 • L 19
24C
Pt
24C
Sob
22C
Nd
22C
Pon
21C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI73 lata temu zakończyła się jedna z najstraszniejszych wojen… [ZDJĘCIA]
08.05.2018 | 16:22

73 lata temu zakończyła się jedna z najstraszniejszych wojen… [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Wieniec wdzięczności od mieszkańców Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

W Bydgoszczy obchodzono dziś 73. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Uroczystość poprzedzona mszą świętą w kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła odbyła się na Placu Wolności – miejscu szczególnego upamiętnienia niełatwych dróg naszej Ojczyzny do wolności.

Oprócz gospodarza uroczystości Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, na tym symbolicznym placu pod Pomnikiem Wolności stawili się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci lokalnych instytucji, organizacji kombatanckich, wojska, policji, szkół oraz mieszkańcy Bydgoszczy. Ich wszystkich zjednoczył jeden cel – danie swoją obecnością świadectwa pamięci o ofiarach i wyrażenie wdzięczności bohaterom II wojny światowej.

Po podniesieniu Flagi Państwowej na maszt oraz odegraniu Hymnu Państwowego, w imieniu środowisk kombatanckich głos zabrał pułkownik Bogdan Jagodziński. Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, iż na takich jak dzisiejsza uroczystość z roku na rok zmniejsza się liczba żyjących obrońców ojczyzny. Podziękował wszystkim tym, którzy o nich pamiętają, czy to żywych, czy pełniących już wieczną wartę.

Prezydent Rafał Bruski w sposób szczególny podkreślił właśnie obecność kombatantów na dzisiejszej uroczystości. Ona jest z myślą o Was – powiedział – bo to dzięki Wam możemy dziś spotkać się w polskim mieście, mówić do siebie w ojczystym języku i wspólnie kreować wolną i niepodległą przyszłość Polski – dodał.

Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski, życzył uczestnikom 8-majowych uroczystości, by dzisiejszy dzień był dniem owocnej refleksji nad tym, że – jak powiedział – wszelkiej maści totalitaryzmy mają tylko jednego wroga – jest nim wolność, która zawsze była kośćcem i sednem polskości. Pielęgnujmy polskość – mówił dalej wicewojewoda – dbajmy o nasz kraj i czyńmy wszystko, aby go wzmacniać, unikając wszystkiego, co działałoby na jego szkodę.

Dla uczczenia pamięci ofiar, oddana została salwa honorowa. Następnie pod Pomnikiem Wolności kwiaty w imieniu bydgoszczan złożyły delegacje przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, wojskowych, kościelnych, organizacji kombatanckich oraz lokalnych instytucji i środowisk społecznych.

Składane kwiaty symbolizowały naszą pamięć o ofiarach, pragnienie trwałego, powszechnego pokoju, a także dumę z Bydgoszczy i dumę z Niepodległej.

Na zakończenie uroczystości wiązankę utworów patriotycznych wykonała Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy, po czym nastąpiło odprowadzenie Sztandaru Wojskowego w asyście Kompanii Honorowej z Bydgoszczy.


Powiązane treści