Bydgoszcz
13C
Słonecznie
68% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 15 • L 12
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
22C
Czw
26C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiasto75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Specjalny seans filmowy na Starym Rynku
rocznica Powstania Warszawskiego Bydgoszcz
01.08.2019 | 00:26

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Specjalny seans filmowy na Starym Rynku

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00.

Na zdjęciu: Oficjalne uroczystości w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się przy pomniku na skwerze u zbiegu ulic: Gdańskiej oraz Czerkaskiej.

Fot. Stanisław Gazda

Popołudniowa msza święta w kościele garnizonowym, uroczystości pod pomnikiem na osiedlu Leśnym oraz wieczorna projekcja filmu „Miasto 44” na Starym Rynku – to wydarzenia w Bydgoszczy związane z przypadającą w czwartek 75 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Seans filmowy na głównym placu miasta ma – jak informuje ratusz – związek z obchodzonym właśnie Bydgoskim Rokiem Wolności. „Miasto 44” to historia młodych Polaków, którzy żyją w warunkach niemieckiej okupacji. To także historia miłości dwojga ludzi, którzy staną przed ważnymi wyborami w obliczu wybuchu Powstania Warszawskiego. W rolach głównych występują: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak i Antoni Królikowski. Film wyreżyserował Jan Komasa. Warto dodać, że jest to pierwszy film dotyczący powstania od czasów „Kanału” nakręconego w drugiej połowie lat 50. Początek projekcji o godzinie 21:00. Film trwa nieco ponad dwie godziny. Wstęp jest bezpłatny.

Oficjalne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się natomiast pod upamiętniającym je pomnikiem na skwerze na osiedlu Leśnym – u zbiegu ulic: Czerkaskiej oraz Gdańskiej. Ich początek zaplanowano na godzinę 17:00, a wezmą w nich udział między innymi władze regionu oraz miasta. W programie obchodów znajduje się między innymi występ zespołu Fresca Voce, który wykona pieśni powstańcze. W ich trakcie zaprezentowane zostaną ponadto stroje z okresu powstania. Uroczystości poprzedzi msza święta, która odbędzie się w Kościele Garnizonowym pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju przy ulicy Bernardyńskiej o godzinie 15:30.

O godzinie 17:00 (Godzina „W”) na terenie całej Bydgoszczy na minutę zostaną włączone syreny alarmowe upamiętniające wybuch powstania.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści