Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 4 • L 2
6C
Wt
6C
Sr
6C
Czw
6C
Pt
8C
Sob
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiA jak wyglądają zwyczaje sylwestrowe w innych krajach?
Sylwester na świecie1
31.12.2018 | 13:06

A jak wyglądają zwyczaje sylwestrowe w innych krajach?

Na zdjęciu: Powitanie nowego roku w Australii.

Fot. Free stock photo.

Huczne zakończenie i powitanie nowego roku, to już niemal ogólnoświatowy zwyczaj…

W Brazylii uroczystości przeprowadzane są w całym kraju. Najsłynniejszym i zarazem najpopularniejszym miejscem witania Nowego Roku jest plaża Copacabana w Rio De Janeiro, gdzie co roku zbiera się od 1,5 do 2,5 miliona osób, aby wspólnie się bawić.

Zgodnie z tradycją wszyscy uczestnicy zabawy powinni mieć bowiem na sobie białe stroje. Trzeba też pamiętać o darach dla bogini Iemanja, np. kwiatach wrzucanych do wody. Warto dodać, że mieszkańcy Brazylii witają Nowy Rok aż trzy razy. Kraj obejmują bowiem aż trzy strefy czasowe.

W Meksyku, zgodnie z tradycją, każda osoba, która o północy wyjdzie na zewnątrz z walizką, może spodziewać się, że następne 12 miesięcy obfitować będzie w liczne przygody i wyjazdy. Co ciekawe, bagażu nie trzeba wypełniać rzeczami. Według przesądu wystarczy spacer z pustą walizką.

Mieszkańcy Panamy w sylwestrową noc palą wykonane z papieru kukły, które mają zabrać ze sobą zmartwienia mijającego roku.

Coraz częściej figurkom zakłada się maski przedstawiające postaci znane ze świata polityki i show-biznesu, których Panamczycy chcieliby rzadziej oglądać w przyszłym roku. Aby uczynić wydarzenie jeszcze bardziej spektakularnym, kukły wypełnia się fajerwerkami.

W Rosji Sylwester obchodzony jest uroczyściej niż Boże Narodzenie i ma to miejsce z 13 na 14 stycznia. Większość ludzi Nowy Rok wita w domu w gronie rodziny i przyjaciół. Składają sobie życzenia i obdarowują prezentami przynoszonymi przez Dziadka Mroza i Śnieżynki.

W miastach popularne są zabawy na świeżym powietrzu. Szampana – obowiązkowo pije się o 12 w nocy. Zakaz przynoszenia napojów alkoholowych oraz innych w szklanych naczyniach, ma jedynie w miejscach publicznych.

W Grecji rodziny i krewni gaszą światła o północy, a następnie świętują poprzez pokrojenie vassilopita – ciasta w którym ukryta jest zazwyczaj jedna moneta lub jej ekwiwalent. Osoba, która taki przedmiot znajdzie oczekuje szczęścia w przyszłym roku.

W Hiszpanii i innych krajach Ameryki Łacińskiej i Południowej będących pod jej wpływem noc sylwestrową nazywa się „Nochevieja”- „Stara Noc”. Na wsiach i w miasteczkach przebywa się w gronie rodzinnym do północy.

W większych miastach organizowane są noworoczne fiesty trwające do rana. O północy głośno uderza dzwon a ludzie muszą zjeść 12 winogron (jedno winogrono z każdym wybiciem zegara). Najlepiej zrobić to stojąc na prawej nodze, tak aby nie wejść w nowy rok lewą. Dopiero potem można wznieść tradycyjny toast kieliszkiem szampana, do którego wrzucić należy złoty pierścionek lub kolczyk.

Przy zjedzeniu każdej sztuki, należy pomyśleć jedno życzenie. W niektórych krajach oprócz winogron zjada się także soczewicę. Według tradycji, gdy się tego nie zrobi nowy rok nie będzie pomyślny. Później pije się szampana. W restauracjach odbywają się zabawy połączone z różnymi pokazami i loteriami. Wszystko kończy tradycyjne śniadanie ze smażonymi na oleju ciasteczkami i gorącą czekoladą. Co ciekawe, Hiszpanie, tak jak Meksykanie, mają swój noworoczny zwyczaj również związany z walizką.

Francja. Popularnym Sylwestrem wśród młodych Francuzów jest zabawa w dyskotekach i klubach. Trochę starsi spędzają tę noc głównie w restauracjach lub na balach. Do jedzenia głównie podaje się ostrygi, foie gras, przyrządzaną na różne sposoby polędwice wołową oraz oczywiście sery. Wszystko podlewane jest szampanem, który stanowi obowiązkowy trunek nocy sylwestrowej. W Paryżu uczta kończy się przed północą a ludzie witają Nowy Rok na Polach Elizejskich.

Włochy. Włosi lubią świętować Nowy Rok przede wszystkim na hucznych ulicznych zabawach. Stolicą włoskiego karnawału jest Viareggio. Zabawa jest bardzo spontaniczna, pełna radości i entuzjazmu.

Po ulicach przejeżdżają ogromne platformy przedstawiające najczęściej znane osobistości, często są to karykatury polityków. Uczestnicy zabaw rzucają ogromne ilości serpentyn. Przygotowywane są również specjalne kukły, które poruszając rękoma i oczami tworzą zabawną mimikę. Włoski karnawał przyciąga tysiące widzów. We Włoszech założenie czerwonej bielizny ma ułatwić znalezienie w nadchodzącym roku męża.

Dania. W wielu państwach spożywa się specjalne potrawy. W Danii ciasto o wyjątkowych kształtach, zwane „kransekake”. Również w Danii obyczaj każe tłuc niezliczone ilości talerzy – wskazuje to bowiem na dużą liczbę przyjaciół. Duńczycy mają także wiele innych ciekawych obrzędów. Zdarza się, że o północy zeskakują z krzeseł, by „skocznie” wejść w nowy rok.

USA. Amerykanie podobnie jak Włosi spędzają Nowy Rok na placach i ulicach. Sylwester w Stanach Zjednoczonych jest obchodzono wszędzie w centrach miast, w domach. Jednak najsłynniejsze i największe powitanie roku jest w Nowy Jork na Times Square. Tradycja zabaw w tym miejscu została zapoczątkowana w 1904 roku, przez właściciela „New York Timesa” Alfreda Ochs. Fajerwerkami uczczono oficjalne otwarcie nowego budynku mieszczącego redakcję tej gazety.

W trzy lata później zrodziła się dzisiejsza tradycja spuszczania ze specjalnego masztu o północy na Times Square wielkiej świetlistej kuli. Początkowo była ona wykonana z drewna i żelaza, ważyła około 350 kilogramów i miała średnicę półtora metra. Z czasem kulę, zwana Wielkim Jabłkiem udoskonalano.

Obecnie spuszcza się z masztu kulę wykonaną z aluminium, pokrytą kryształowymi trójkątami, oświetloną z zewnątrz 168 lampami halogenowymi, a wewnątrz 432 żarówkami w pięciu kolorach. Dziewięćdziesiąt obracających się i sterowanych przez komputer luster w kształcie piramid stwarza niezwykłe efekty wizualne. Od ponad 100 lat spuszcza się kulę na Times Square.

Najbardziej okazała kula w historii Nowego Jorku ważyła niemalże 5,5 tys. kg! Ogromna kula, projektowana z każdym rokiem z większym rozmachem, odmierza czas do nadejścia nowego roku. Istotą tej atrakcji jest opuszczanie ogromnej kuli z czubka masztu przez ostatnią minutę starego roku – tak, aby po upływie 60 sekund znalazła się ona na samym dole.

Wielka Brytania. Najsłynniejszy sylwester w Wielkiej Brytanii odbywa się w Londynie na Trafalgar Square. Jest to przede wszystkim zabawa na ulicach miasta. Big Ben wybija 12 i nad Tamizą rozbłyskują fajerwerki wokół London Eye – najwyższego w Europie diabelskiego młyna. Wielu Anglików w tę wyjątkową noc płynie parowcem po Tamizie. Natomiast 1 stycznia każdego roku odbywa się największa noworoczna parada w amerykańskim stylu. Bierze w niej udział ponad 10 000 muzyków, tancerzy, akrobatów oraz klaunów.

Korea Południowa. Tam najpopularniejszym sposobem świętowania jest wybranie się w podróż do Jeongdongjin na półwyspie, gdzie słońce jest widziane codziennie najwcześniej.

W Australii Nowy Rok wita cały kraj. Szczególnie dużo ludzi przybywa do Sydney, aby obejrzeć największy na świecie pokaz sztucznych ogni.  W porcie w Sydney zbiera się wtedy 1,5 miliona osób. Australia jest drugim krajem po Nowej Zelandii świętującym nadejście Nowego Roku.

Na Filipinach ludzie zapalają sztuczne ognie oraz głośne petardy, włączają głośną muzykę i zachowują się bardzo głośno, przekonani, że hałas odstraszy złe duchy, a tym samym zapobiegnie przyniesienia pecha w Nowym Roku.

Do puszek wrzucają monety, aby było jeszcze głośniej oraz z przekonaniem, że przyniesie to więcej pieniędzy dla biesiadników. Ludzie niosą figury symbolizujące płodność i obfitość, noszą kolorowe ubrania, aby pokazać swój entuzjazm na nadchodzący rok. Stoły zastawione są jedzeniem.

Listę przesądów noworocznych uzupełnia obowiązkowa obecność koszyka z 12 różnymi owocami symbolizującymi dobrobyt w każdym miesiącu nowego roku. Większość filipińczyków zapala swoje własne fajerwerki sylwestrowe, lecz publiczne uroczystości takie jak w Nowym Jorku lub Sydney również są organizowane i cieszą się dużą popularnością.

Irak. Nowy Rok świętują tam głównie chrześcijanie. Irakijczycy mają zwyczaj okazywania radości strzelając w Sylwester na wiwat z karabinów maszynowych. Każdy iracki mężczyzna może posiadać w swym domu jeden taki karabin z dwoma magazynkami amunicji.

Chiny. Chińczycy Nowy Rok witają dwukrotnie. Koniec starego roku świętuje się tam wraz z całym światem 31 grudnia oraz powtórnie między 21 stycznia a 19 lutego, kiedy to nowy rok wskazuje kalendarz chiński.

W Chinach powitanie roku wiąże się z tradycją, festynami, jarmarkami i przebierańcami wokół świątyń i parków. Chińczycy także psychicznie przygotowują się do nadejścia Nowego Roku uważając, że inaczej czeka się na każdy.

Z domów miesiąc wcześniej wypędzają złe duchy, robią zakupy i sprzątają w nadziei wymiecenia złego, starego i niepożądanego. Wszędzie dominuje kolor czerwony. Świętowanie ku czci bóstw i przesądów rozpoczyna się 22 stycznia. Jest to największe święto obchodzone rodzinnie. Panuje przekonanie, że 20 stycznia domy odwiedza bóg kuchni nagradzając szczęściem dobre gospodynie, a złym płatając figle.

W pierwszych dniach Nowego Roku nie wolno dotykać miotły, by nie wymieść szczęścia. Nie powinno się też często myć, aby nie wymyć pomyślności. W domach przez całą noc świecą się czerwone lampiony. Wraz z fajerwerkami odstraszają bestię połykającą ludzi wskazując drogę bogu pomyślności odwiedzającego Chińczyków piątego dnia Nowego Roku.

Również przez pierwsze 3 dni podaje się tradycyjne potrawy, z których każda ma określoną rolę. Pierogi mają przynieść pomyślność w interesach, dobrobyt i zdrowie, ryż z sałatą- narodziny, ryby- pomyślność, kaczka- szczęście i harmonię w miłości a słodkie klejące ryżowe ciasteczka sprawić, by rok był lepszy od poprzedniego.

Ludzie obdarowują się też prezentami w tym czerwonymi jajkami, gdyż tradycja mówi, że każdy człowiek obchodzi wtedy urodziny. Dzieciom i podwładnym wręcza się pieniądze w czerwonych kopertach na szczęście. W tym czasie domy przyozdabia się owocami i kwiatami brzoskwini symbolizującymi długie życie. Do noworocznych rytuałów należy też wykonanie tańca smoka skonstruowanego z bambusa, drewna, lub papieru z umieszczoną we wnętrzu latarnią.

Japonia. Japończycy również czekają na uderzenia dzwonów. W świątyniach buddyjskich rozbrzmiewa aż 108 uderzeń. Tradycja ta nosi nazwę „Joya no kane”, co oznacza mniej więcej „dzwony biją w ostatni dzień roku”. 108 to liczba elementów, które według buddyzmu każdy człowiek ma w swoim umyśle.

 


Podobne wpisy

Powiązane treści