Bydgoszcz
4C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 5 • L 3
13C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
4C
Nd
7C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoAbsurdalna sytuacja w BBO. Na projekt głosowano na jednym osiedlu – formalnie powstanie na innym
Bydgoski Budżet Obywatelski
22.01.2021 | 10:16

Absurdalna sytuacja w BBO. Na projekt głosowano na jednym osiedlu – formalnie powstanie na innym

Na zdjęciu: Opisywana sytuacja związana jest z projektem budowy placu zabaw przy ulicy Okulickiego.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

Niejasność granic osiedli i niedopatrzenie przy weryfikacji doprowadziły do dość absurdalnej pomyłki związanej z Bydgoskim Budżetem Obywatelskim. Projekt budowy placu zabaw przy ulicy Okulickiego w Fordonie został przypisany do osiedla Terenów Nadwiślańskich, lecz de facto jest to teren innej jednostki pomocniczej miasta, czyli Starego Fordonu. Jak tę sytuację zamierza „odkręcić” urząd miasta?

W poniedziałek, 11 stycznia poznaliśmy wyniki grudniowego głosowania na pomysły, zgłoszone w edycji BBO 2020. W ramach projektów osiedlowych na Terenach Nadwiślańskich (obejmujących osiedla Pałcz, Łoskoń, Niepodległości) najwięcej głosów zdobyło zadanie „Zielony Plac Zabaw przy Okulickiego 7”.  Przyglądając się jednak szczegółowo tej lokalizacji, okazuje się, że teren przy Okulickiego nie należy do Terenów Nadwiślańskich, tylko do… Starego Fordonu. Obrazuje to mapa, na której wyraźnie widać granicę osiedli, jak i ulicę, przy której ma powstać plac zabaw.

By jednak wyjaśnić szczegółowo problem, należy przypomnieć, jak wygląda kwestia podziału na osiedla w ramach działań miasta, takich jak BBO. Osiedle jest samorządową jednostką pomocniczą miasta Bydgoszczy (w rozumieniu przepisów ustawy o samorządzie gminnym). Podział administracyjny Bydgoszczy na 29 osiedli określają uchwały Rady Miasta. Na osiedlach funkcjonuje samorząd, czyli rady osiedli i zarząd osiedli. Granice jednostki są częścią uchwały rady miasta tworzącej osiedle – przy ich ustalaniu uwzględnia się podziały urbanistyczne i inne podziały, starając się uwzględnić także kontekst historyczny.

Tu jednak dochodzimy do jednej z przyczyn problemu: Fordon – dzielony przez radę miasta na cztery osiedla – de facto składa się z wielu mniejszych osiedli. W skład Nowego Fordonu wchodzą bowiem osiedla, powstałe z przekształcenia jednostek projektowych budowy dzielnicy mieszkaniowej, a obecnie zarządzane przez Fordońską Spółdzielnie Mieszkaniową (Przylesie, Bohaterów, Bajka, Szybowników); Stary Fordon obejmuje też osiedle Kasztelanka i Nad Wisłą, a Tatrzańskie składa się m.in. z Mariampola czy Zofina. Granice osiedli są mało znane i nieprecyzyjne, a chaosu dopełniają też nazwy inwestycji deweloperskich, nierzadko wykorzystujące człon „osiedle”. Wielu mieszkańców Fordonu tak naprawdę nie wie, na jakim osiedlu dokładnie mieszka.


BYDGOSKI BUDŻET OBYWATELSKI 2020 – SPRAWDŹ WYNIKI GŁOSOWANIA


Patrząc na regulamin Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego i mapę granic osiedli jako jednostek pomocniczych, ulica Okulickiego znajduje się w Starym Fordonie. Na jego terenie zgłoszono jednak inne projekty (do realizacji trafiła budowa minitężni przy ulicy Targowisko wraz z zagospodarowaniem terenu), a urzędnicy odpowiedzialni za weryfikację zadań zgłaszanych do BBO zaakceptowali budowę placu zabaw. I to – jak się dowiadujemy – mimo uwagi przewodniczącego Rady Osiedla Terenów Nadwiślańskich Marka Grzybowskiego, że wspomniana ulica leży jednak w Starym Fordonie. Dalszą część historii już znamy – projekt został poddany pod głosowanie, a nawet je wygrał.

Co z tą sporną sytuacją zamierza zrobić ratusz? – Szczegółowa lokalizacja zostanie uzgodniona i doprecyzowana z autorem projektu. Informacja o wszystkich projektach zgłoszonych do BBO została przesłana do Rady Osiedla Terenów Nadwiślańskich za pośrednictwem przewodniczącego Rady Osiedla – przekazuje rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak. I dodaje, że przewodniczący brał udział w weryfikacji projektów.

Nie jest prawdą że Przewodniczący Rady Osiedla Terenów Nadwiślańskich Marek Grzybowski zgłaszał uwagi, że wspomniana w artykule ulica leży w Starym Fordonie. W odpowiedzi wskazaliśmy, że informacja o wszystkich projektach zgłoszonych do BBO została przesłana do Rady Osiedla Terenów Nadwiślańskich za pośrednictwem Przewodniczącego Rady Osiedla. W pracach w ramach weryfikacji brał udział Przewodniczący Rady Osiedla Terenów Nadwiślańskich. Przewodniczący nie zgłaszał uwag poza zgłoszonym przez siebie projektem. W ramach weryfikacji obywatelskiej mieszkańcy, jak i społecznicy, nie zwrócili uwagi na lokalizację znajdującą się na granicy dwóch osiedli. Przez cały okres głosowania również nie było żadnej uwagi w tym zakresie – podkreśla rzeczniczka.


CZYTAJ TAKŻE: Problemy przy weryfikacji projektów BBO. Dyrektor MPU złożyła swoje uwagi


Mając na uwadze zaistniały problem, społecznicy z Rady Osiedla Terenów Nadwiślańskich proponują przeniesienie granicy między osiedlami Tereny Nadwiślańskie i Stary Fordon na aleję Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pomysł ten był zgłaszany przez mieszkańców tego obszaru już od jakiegoś czasu. Aktualna granica, ustalona uchwałą rady miasta z 1999 roku, opiera się na śladzie dawnej ulicy Zofińskiej, na której terenie powstała nowa szkoła podstawowa przy ulicy Bora-Komorowskiego.

Problem, który zaistniał przy okazji głosowania w BBO, pokazuje jednak pilną potrzebę formalizacji podziału Fordonu, jak i innych części Bydgoszczy na osiedla – także w ramach jednostek pomocniczych. Jak pokazuje praktyka, mniejsze osiedla mogą funkcjonować w ramach większych jednostek, których istnienie utrwaliło się już w świadomości mieszkańców. Precyzyjny podział z dokładnie wytyczonymi granicami mógłby doprowadzić do uniknięcia sytuacji, w których np. pętla Tatrzańskie faktycznie znajduje się na granicy Zofina i Niepodległości, a pętla tramwajowa Niepodległości znajduje się bliżej osiedla Nad Wisłą. Ponadto, podział pielęgnowałby i budował poczucie tożsamości lokalnej oraz przypominał o historii tej części Bydgoszczy. Pomysł ustalenia jasnych zasad podziału Fordonu na osiedla od lat przewija się w dyskusjach tamtejszych społeczników. Wydaje się jednak, że najbliższą okazją na dokonanie takich zmian będzie reforma całego systemu funkcjonowania rad osiedli.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści