Bydgoszcz
9C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 11 • L 8
10C
Czw
8C
Pt
8C
Sob
9C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiAdaptacja projektu gotowego. Czym jest i jak ją przeprowadzić?
jakbudowac-zdjglowne
21.04.2017 | 11:17

Adaptacja projektu gotowego. Czym jest i jak ją przeprowadzić?

Podpowiedzi dla tych, którzy planują wybudować swój wymarzony dom.

Na zdjęciu: Przygotowanie odpowiedniej adaptacji projektu jest elementem niezbędnym do otrzymania pozwolenia na budowę.

Fot. mat. pras.

Budowa domu składa się z wielu etapów. Jednym z pierwszych kroków, zaraz po zakupie działki, jest znalezienie odpowiedniego projektu. Możemy zdecydować się na zamówienie projektu indywidualnego, lub też kupienie jednego z gotowych, oferowanych przez biura architektoniczne. Co jednak zrobić, gdy projekt odpowiada nam pod względem estetycznym i funkcjonalnym, ale nie do końca dopasowuje się do warunków panujących na danym terenie? Z pomocą przychodzi proces adaptacji.

Czym jest adaptacja projektu gotowego?

Adaptacja to wprowadzanie do projektu modyfikacji, które mają na celu dostosowanie go do warunków panujących na danej działce budowlanej. O zakresie tych zmian decyduje między innymi ukształtowanie terenu, poziom wód gruntowych, umiejscowienie budynku w strefie klimatycznej, możliwości podłączenia mediów oraz inne czynniki, o których możemy przeczytać na portalach specjalizujących się w tematyce budowlanej. Często adaptacja polega właściwie tylko na przekształceniu fundamentów pod kątem warunków gruntowych, lecz czasem będzie wymagała także nieco bardziej zaawansowanych przekształceń. Może do nich należeć na przykład modyfikacja liczby, wielkości i położenia drzwi i okien, rozmiaru balkonu i tarasu, dodania lub usunięcia przedsionka i garażu czy zmiany kąta nachylenia dachu.

Adaptacja krok po kroku

Adaptacji może dokonać jedynie uprawniony do tego projektant, który w momencie wprowadzenia i zatwierdzenia zmian staje się autorem projektu budowlanego i ponosi odpowiedzialność za jego poprawność oraz dokumenty. Udając się do tego rodzaju specjalisty, należy przygotować pełną dokumentację projektu w czterech egzemplarzach, mapę geodezyjną, Decyzję o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu oraz warunki techniczne dotyczące przyłączeń elektrycznych, gazowych, kanalizacyjnych i wodociągowych. Decydując się na adaptację, musimy jednak mieć na uwadze to, że każde dzieło architektoniczne jest chronione prawami autorskimi. Nie będziemy mieć zezwolenia na wprowadzenie każdego rodzaju zmian, a ich zakres powinien być ściśle określony w dokumentacji projektu. Gdy mimo wszystko potrzebujemy wprowadzenia nieco bardziej zaawansowanych przekształceń, musimy zwrócić się do architekta o pisemną zgodę na planowane modyfikacje.

Adaptacja a pozwolenie na budowę

Adaptacja projektu powinna być zakończona opracowaniem kompletnej dokumentacji, którą inwestor musi dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę. Powinno składać się na nią:

 • oświadczenie dotyczące prawa do dysponowania nieruchomością,
 • projekt budowlano-architektoniczny w czterech egzemplarzach,
 • decyzja o warunkach zabudowy lub MPZP,
 • projekt określający zagospodarowanie działki w czterech egzemplarzach,
 • warunki techniczne (dostawa wody, energii elektrycznej, gazu; odbiór ścieków),
 • ustalenia na temat włączenia do drogi.

Zatem adaptacja projektu jest elementem niezbędnym do otrzymania pozwolenia na budowę.

Adaptacja projektu gotowego – ile to kosztuje?

Warto wspomnieć, że adaptacja projektu jest na ogół znacznie tańsza niż tworzenie go na indywidualne zamówienie. Koszt gotowego projektu zazwyczaj wynosi od 1500 do 3000 zł, a jego cena zależy od wielu czynników, do których należą:

 • powierzchnia całkowita,
 • powierzchnia użytkowa budynku,
 • powierzchnia garażu,
 • wysokość budynku,
 • typ zabudowy,
 • ilość pomieszczeń,
 • rodzaj zadaszenia.

Zabiegi adaptacyjne wycenia się indywidualnie – za podstawowe modyfikacje trzeba będzie zapłacić około 1500 zł, natomiast wprowadzanie większej ilości przeróbek może sięgnąć ceny bliskiej 3000 zł. Należy mieć świadomość, że zmiana zmianie nierówna i najwięcej będą kosztowały przekształcenia dotyczące konstrukcji, a najmniej drobne przeróbki estetyczne. Aby uzyskać pełną wycenę, warto udać się do biura projektowego, które przedstawi swoją ofertę, najczęściej za darmo. Adaptacja jest więc doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą wydawać dużych sum na indywidualny projekt, lecz chcieliby, by jedna z gotowych propozycji również była w stanie idealnie spełnić ich oczekiwania.


Powiązane treści