Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jesteś najemcą ADM? Jeśli wymienisz piec, obniżą ci czynsz

Dodano: 24.12.2023 | 11:26

Na zdjęciu: Od 1 stycznia 2024 roku zaczyna obowiązywać zakaz użytkowania pieców "kopciuchów".

Fot. Szymon Fiałkowski/zdj. ilustracyjne

W grudniu bydgoscy radni przyjęli zmianę w uchwale dotyczącej gospodarowania zasobem mieszkaniowym. Zainteresuje ona najemców lokali ADM, którzy nie wymienili jeszcze pieca – jeśli zdecydują się na własny koszt zainstalować ekologiczne źródła ciepła, będą mogli korzystać z bardzo atrakcyjnej stawki czynszu. Czy podobny rabat czeka także na tych, którzy już wcześniej zmienili urządzenie grzewcze?

Podczas grudniowej sesji Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła zmiany w uchwale dot. wieloletniego gospodarowania zasobem mieszkaniowym. Zakładają one, że stawka czynszu naliczana najemcom, którzy własnym staraniem i kosztem wyposażą lokal w instalację centralnego ogrzewania wraz z urządzeniem grzewczym (kotłem gazowym lub pompą ciepła), bądź przyłączą się do miejskiej sieci ciepłowniczej, może zostać dodatkowo obniżona o 50%.

Przyjęcie niniejszej uchwały ma na celu umożliwienie częściowego sfinansowania poprzez zastosowanie zniżki czynszu poniesionych przez najemców kosztów wyposażenia lokali w instalację centralnego ogrzewania, bądź przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, a tym samym likwidację źródeł ogrzewania na paliwa stałe – czytamy w uzasadnieniu. Zmiana ma związek z decyzją marszałka województwa, który zachował termin obowiązywania zakazu użytkowania pieców „kopciuchów” – od 1 stycznia 2024 roku nie będzie możliwa eksploatacja tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych.

Przypomnijmy, że mimo pomysłów wydłużenia terminu możliwości użytkowania trujących pieców – nawet do 2030 roku – Piotr Całbecki postanowił utrzymać zapisy obowiązującej od 2019 roku uchwały antysmogowej i zapowiedział „okrągły stół” dotyczący przyspieszenia w kwestii walki ze smogiem. Podkreślił jednak, że niewydłużenie terminu obowiązkowej wymiany tak zwanych „kopciuchów” na piece grzewcze spełniające standardy wynikające z ochrony powietrza nie oznacza, że wszyscy, którzy tego nie uczynią, będą ponosić konsekwencje prawne. Zaapelował do władz miast i gmin o elastyczne podejście, uwzględniające sytuację materialną właścicieli nieruchomości. – Wiadomo bowiem, że zmiana systemu grzewczego to nie tylko wymiana pieca, ale także przejście np. na ogrzewanie gazowe czy elektryczne, co może być niewykonalne dla rodzin o niskich dochodach – podkreśla urząd marszałkowski.

Warunki skorzystania z możliwości obniżenia stawki czynszu są następujące:

  • wyposażenie lokalu dokonane zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, a także projektem opracowanym lub uzgodnionym z wynajmującym
  • zawarcie między najemcą a wynajmującym porozumienia, zgodnie z którym najemcy nie przysługują i nie będą przysługiwać roszczenia o zwrot tak poczynionych ulepszeń lub ich wartości
  • udokumentowanie poniesionych wydatków na dokonanie ulepszeń
  • powiadomienie wynajmującego o ewentualnym dofinansowaniu uzyskanym na ich pokrycie ze środków publicznych.

Zmiana ma na celu wprowadzenie nowej zniżki ze względu na brak wyposażenia w centralne ogrzewanie wysokości 50% na okres 48 miesięcy w przypadku najemców, którzy własnym staraniem i kosztem wyposażą lokal w instalację centralnego ogrzewania wraz z urządzeniem grzewczym bądź przyłączą go do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ma to zachęcić najemców do likwidacji niedopuszczalnych źródeł ciepła i przyspieszyć proces wymiany ogrzewania w lokalach gminnych. Uchwała zmieniająca wieloletni programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Bydgoszczy na lata 2022-2030 zacznie obowiązywać z początkiem 2024 roku.


CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza restauracja w Bydgoszczy po Kuchennych Rewolucjach. Co zmieniła Magda Gessler?


Czy na obniżkę czynszu mogą liczyć mieszkańcy lokali ADM, którzy wcześniej – na własny koszt – dokonali wymiany pieca na ekologiczny? W tej sprawie napisała do nas Czytelniczka, która zrobiła to w 2021 roku. Odpowiedzi udzieliła rzeczniczka prasowa administracji Magdalena Marszałek. – Zgodnie z ostatnio przyjętymi przepisami, to mają one zastosowanie do najemców, którzy wyposażą lokal w ekologiczne źródło grzania po wejście w życiu rzeczonej uchwały, tym samym nie ma ona zastosowania do ulepszeń wykonanych wcześniej. Nadmienić należy, że osobom, które wykonały ulepszenia wcześniej, utrzymano bezterminowo 5% obniżkę w czynszu za brak centralnego ogrzewania – podkreśla.

Urząd miasta, który według statystyk serwisu SmogLab notuje spore opóźnienie w wymianie źródeł ciepła zapewnia, że ADM będzie kontynuować likwidację „kopciuchów”. W ostatnich kilku latach zlikwidowanych zostało 700 urządzeń grzewczych na opał stały, ale szacuje się, że jeszcze około 2500 lokali mieszkalnych w zasobie komunalnym wymaga modernizacji grzewczej.

Z uwagi na różnorodność miejskich budynków i lokali, likwidacja pieców nie wszędzie będzie możliwa. Są lokalizacje w których brak jest odpowiedniej infrastruktury, a do tego niejednokrotnie dochodzą ograniczenia natury technicznej – szczególnie w starej zabudowie. W takich sytuacjach konieczne będą najbardziej kapitałochłonne kompleksowe modernizacje całych nieruchomości – podkreśla magistrat.

W związku z tym oraz zmianami w przepisach na szczeblu wojewódzkim zarządzeniem prezydenta Bydgoszczy powołany został też zespół ds. wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe. Jego zadaniem jest między innymi opracowanie harmonogramu wymiany pieców, oszacowanie kosztów całego przedsięwzięcia oraz monitorowanie dostępnych funduszy zewnętrznych na tego typu inwestycje. Zespół ma też kontynuować działania zainicjowane w ramach realizowanego w ciągu ostatnich lat projektu Bydgoski Włącznik Antysmogowy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
4 miesięcy temu

Zmniejszą na rok, a później podwoją „za lepszy standard”? 😀
Już nie takie numery pracownicy Bruskiego praktykują w tym mieście, robiąc mieszkańców w balona.
Podobnie jest ze zwolnieniem z podatku od nieruchomości dla nowo wybudowanych domów na okres 5 lat, o którym nikt nawet nie wspomina przy wydawaniu pozwolenia na budowę przez co mało kto z tego korzysta (oprócz powiadomionych znajomych królika), a które właścicielowi nieruchomości przysługuje przy ściśle ustalonych kryteriach odbioru budynku i zgłoszenia się w odpowiednio krótkim terminie do wydziału opłat i podatków.

Paula
Paula
5 dni temu

Ciekawe jak mamy wymienić ogrzewanie na inne w domu który jest do wyburzenia bez żadnej gwarancji że nas nie wyburzą . Tego nikt nie opisze . W styczniu 22.01.2024 dostaliśmy pismo ,że od 1.01 2024 nie wolno nam grzać mieszkania. I nikogo nie interesuje że dom jest do wyburzenia mamy z kuchni zrobić kotłownie albo ogrzewanie elektryczne . To są idioci takie coś trzeba nagłośnić. Niech zmienia plany zagospodarowania i sprzedadzą ludzia swoje mieszkania w takiej sytuacji nikt nie będzie robić takich inwestycji miastu .