Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 6 • L 5
9C
Sob
11C
Nd
20C
Pon
21C
Wt
21C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiAfera śmieciowa w cieniu szczytnej akcji
25.08.2018 | 18:03

Afera śmieciowa w cieniu szczytnej akcji

Na zdjęciu:

Fot.

Na sygnał, że kolejny raz cmentarz ewangelicki w Fordonie przy Bora Komorowskiego jest zaśmiecony zorganizowałem akcję sprzątania. Działanie było spontaniczne i szybkie. Zebrało się 9 osób w tym strażacy z OSP Bydgoszcz Fordon. Akcja sprzątania przebiegła bez żadnych problemów, toteż lokalni degustatorzy taniego wina powinni być zadowoleni. Sprzątaliśmy przez 3 godziny zapełniając prawie 20 worków na śmieci. Nie udało się zrobić wszystkiego co zamierzaliśmy. Pracy zostało jeszcze sporo. Jest to powód do kolejnego takiego spotkania.  I to właśnie o śmieci tu chodzi. otóż po zakończeniu sprzątania wszystkie zebrane śmieci załadowaliśmy na samochód dostawczy z zamiarem wywiezienia tego do najbliższego PSZOK. I tu spotkało nas zaskoczenie. Otóż oprócz zepsutego telewizora i części kanapy nie mogliśmy pozostawić reszty zebranych śmieci. Po pierwsze musieliśmy skłamać, że zebrane śmieci pochodzą z kamienicy w której mieszkamy. Tłumaczenie, że są to śmieci ze zbiórki z terenów miejskich nie przekonało pracowników, którzy mają swoje wytyczne narzucone przez kontrakt z UM.

Powstaje więc pytanie, co w Bydgoszczy zrobić z zebranymi śmieciami? Oczywiście pracownik PSZOK nam to podpowiedział. Otóż mieliśmy je wrzucić do śmietników należących do swoich kamienic. Czy to jest właściwe rozwiązanie oceńcie sami. oczywiście śmieci pozbyliśmy się w sposób odpowiedni a nie wywieźliśmy do lasu, jak to czyni wielu mieszkańców za co powinny być wg. mnie jak najwyższe kary.

A może wywożenie śmieci do lasów jest spowodowane  interpretacją narzuconych przepisów, lub samymi przepisami. może wystarczy je  nieco zmienić, by były bardziej przyjazne dla mieszkańców naszego miasta? Na pewno należy to przemyśleć. Jest to problem, który należy jak najszybciej rozwiązać. Inaczej taka sytuacja zniechęci mieszkańców do kolejnych takich społecznych akcji.

 

Krzysztof Drozdowski

Historyk, po. Przewodniczący Regionu kujawsko-pomorskiego Federacji dla Rzeczypospolitej

Panel dyskusyjny


Podobne wpisy

Powiązane treści