Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
85% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 2 • L 1
1C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
-0C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleAkcja funkcjonariuszy bydgoskiego CBŚP. Wpadło dwóch członków gangu
20.11.2017 | 16:55

Akcja funkcjonariuszy bydgoskiego CBŚP. Wpadło dwóch członków gangu

Funkcjonariusze zatrzymań dokonali na terenie stołecznego lotniska im. Chopina

Na zdjęciu: W sprawie zarzuty usłyszało już 19 osób. Kolejne zatrzymania są kwestią czasu.

Fot. Archiwum

Spektakularna akcja funkcjonariuszy bydgoskiego Centralnego Biura Śledczego Policji. Zatrzymali oni dwie osoby, które kierowały zorganizowaną grupą przestępczą.

Grupa trudniła się wprowadzaniem do obrotu krajowego i na teren państw Unii Europejskiej oleju smarowego jako pełnowartościowego oleju napędowego i nie opłacano przy tym obowiązującego podatku akcyzowego i VAT. Pieniądze, które pochodziły z przestępczego procederu były następnie transferowane do banków m.in. na Cyprze, a tam wykorzystywano je w legalnych interesach lub wypłacano w gotówce. Śledczy już ustalili, że grupa mogła „wyprać” ok. 30 mln zł, a straty Skarbu Państwa są szacowane na przeszło 13 mln zł.

Do zatrzymania mężczyzn doszło na terenie stołecznego lotniska im. Chopina. Podejrzany wrócił z zagranicy, zaś jego wspólnik przyjechał na lotnisko, by go powitać. Śledczy z bydgoskiego CBŚP materiał dowodowy w tej sprawie zbierali od ponad kilku miesięcy.

Funkcjonariusze dokonali również przeszukań kilkunastu miejsc zamieszkania i prowadzenia działalności przez osoby zatrzymane. Zabezpieczono szereg nośników elektronicznych, a także dużą ilość dokumentacji księgowej. Będą one teraz poddane szczegółowej ekspertyzie i zostaną wykorzystane w dalszych kontrolach skarbowych. Oprócz tego, zabezpieczono również mienie: gotówkę (ponad 200 tys. zł), biżuterię, której szacunkowa wartość wynosi 1 mln zł i samochód marki Mercedes AMG Mansory o wartości 3 mln zł. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie, którego wartość wynosi ok. 4,5 mln zł.

Obaj zatrzymani zostali doprowadzeni do włocławskiej Prokuratury Okręgowej. Tam usłyszeli zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw, poświadczania nieprawdy w dokumentacji dotyczącej wprowadzania do obrotu oleju smarowego jako pełnowartościowego oleju napędowego oraz podejmowania czynności w celu udaremnienia lub utrudnienia wykrycia przestępczego pochodzenia korzyści majątkowych związanych z popełnieniem czynów zabronionych. Na wniosek CBŚP, włocławski Sąd Rejonowy podjął decyzję o ich tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące.

Śledztwo prowadzą funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji. W sprawie występuje 19 podejrzanych, którzy łącznie usłyszeli 58 zarzutów. Łącznie już zabezpieczono mienie w wysokości 13 mln zł. Policjanci zapewniają, że sprawa jest rozwojowa i kolejne zatrzymania są tylko kwestią czasu.


Powiązane treści